Polonya Ev Kiraları Ne Kadar 2022?

Polonya Ev Kiraları Ne Kadar 2022?

Eğitim almak ya da yaşamak için pek çok vatandaş Polonya'daki ev kira fiyatlarını merak etmektedir. Peki Polonya'da ev kiraları ne kadardır? Polonya'da yaşam nasıl?

Polonya Türkiye için iş imkanı ve eğitim için oldukça tercih edilen ülkeler arasındadır. Bu nedenle Polonya'nın kültürü, iş yerleri, yemek kültürü gibi konuların dışında uzun süreli kalmak isteyen pek çok vatandaşın merak ettiği konu konaklama olmuştur. Türk lirası ile Polonya'da kalmak isteyen bir vatandaşın konaklamayı ne kadar mal edebilecekleri merak edildi. Peki Polonya'da ev kiraları ne kadar? Polonya ev kiraları 2022...

Polonya Ev Kiraları 2022

Polonya'da konaklamak isteyen bir kişinin ayıracağı bütçe, her ülkede olduğu gibi Polonya'da da evlerin konumuna göre belirlenmektedir. Şehir merkezinde ya da şehre uzak bölgelerde fiyatların değişiklik gösterdiği gibi evin boyutu da fiyatı belirleyen kategorilerdendir. Peki Polonya'da ev kiraları ne kadardır?

Polonya, diğer ülkelere oranla ev kiralarının en yüksek olduğu ülkelerden biridir. Evlerin boyutları ne kadar küçük olursa olsun liralar 2000 Polonya Zlotisi'nden başlamaktadır. Bu nedenle iş imkanı ne kadar çok olursa olsun, Polonya'da yaşam ev kiraları açısından vatandaşları zorlamaktadır. Şu an yani 15 Mayıs 2022 tarihinde 1 Polonya Zlotisi 3,44 TL'ye denk gelmektedir. Bu nedenle fiyat hesaplaması yapılırken güncel kur farkını hesap etmekte fayda vardır. Genel olarak bakıldığında ev fiyatları şu şekildedir;

  • 1+0 Stüdyo Daireleri (Şehir Merkezinde) - 1400 Zlotisi ile 3500 Zlotisi arasında değişiklik göstermektedir.
  • 2+1 Daireler - Ortalama 3000 Zlotisi şeklindedir.

Fiyatlar ortalama bu şekilde olduğu için vatandaşlar tüm imkanların yanı sıra ev kiraları sebebiyle Polonya'da yaşam için tüm imkanları zorlamaktadır. Peki ev kiraları dışında Polonya'da yaşam ne kadara mal olmaktadır? Polonya'da gıda ve akaryakıt fiyatları nasıl?

Polonya'da Yaşam Nasıl?

Polonya ev kiraları açısından ne kadar pahalı görülse de yaşama bakıldığı zaman oldukça avantajlı yanları bulunmaktadır. Örneğin Polonya'da market fiyatlarına bakıldığında gıda fiyatları; beyaz et 17 Zloti, 12'li yumurta 8,40 Zloti, 1,5 lt pet şişe su 2 Zloti, 1 kg kırmızı et 36 Zloti şeklindedir.

Akaryakıt fiyatları Polonya'da şu şekildedir; benzinin litre fiyatı 6,83 Zlotisi, motorinin litre fiyatı 7,54 Zloti ve LPG ise 3,28 Zloti şeklindedir.