AKP'nin yeni grup başkanvekili belli oldu! AKP yeni grup başkanvekili Yılmaz Tunç kimdir?

AKP'nin yeni grup başkanvekili belli oldu! AKP yeni grup başkanvekili Yılmaz Tunç kimdir?

Cahit Özkan'ın görevinin sona ermesinin ardından bugün AKP yeni grup başkanvekili belli oldu. Peki o isim kim? Detaylar gursesgazetesi.com'da.

Geçtiğimiz günlerde Cahit Özkan'ın görevden alınmasının ardından yeni AKP grup başkan vekili belli oldu. Bu haberin ardından pek çok kişi neden Cahit Özkan'ın görevden alındığı konusunda merak etmeye başladı. Peki Cahit Özkan neden görevden alındı. Yerine kim AKP grup başkanvekili oldu. İşte detaylar...

Cahit Özkan Neden Görevden Alındı?

Cahit Özkan'ın katıldığı bir programda "Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden ilişkiler kuruldu, imzalar atıldı. Ama hükümete yakın çevreler BAE'yi 15 Temmuz'un sponsoru ilan etmişti. Arada ne değişti" sorusuna verdiği yanıt AKP'li diğer vekillerce oldukça eleştirilmişti. Sosyal medyada da Cahit Özkan'ın verdiği yanıt gündem haline geldi. Peki Cahit Özkan hangi yanıtı verdi?

“15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz?

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri'ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…

Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye'ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye'nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye'ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

Bu yanıtın ardından AKP sözcüsü Ömer Çelik, “Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” sözlerini dile getirerek Cahit Özkan'a katılmadığını dile getirdi. Bu açıklamanın hemen ardından sosyal medyada Cahit Özkan'ın görevden alındığı iddia edildi.

Cahit Özkan Yerine Yılmaz Tunç Geldi!

Bugün yapılan açıklama ardından Cahit Özkan'ın görevinden ayrılmasının ardından yeni AKP grup başkanvekilinin Yılmaz Tunç olduğu öğrenildi.

Yılmaz Tunç Kimdir?

Dönem Bartın Milletvekilidir. TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili olarak görev yapmıştır 2020-2022 yılları arasında Adalet Komisyonu Başkanı olmuştur. Halen AK Parti grup başkanvekilidir. Evli ve üç çocuk babasıdır.