YSK'ya o soru soruldu! Erdoğan üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olabilecek mi?

YSK'ya o soru soruldu! Erdoğan üçüncü kez Cumhurbaşkanı adayı olabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olarak adaylığını açıklamasının ardından gündemde ki sorulara tekrar aday olup olamayacağı merak edilmeye başlandı. YSK'ya o soru soruldu! Aday olabilecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde resmi olarak adaylığını açıklamasının ardından gündemde ki sorulara tekrar aday olup olamayacağı merak edilmeye başlandı. Türkiye iç siyasetinde sıcak gelişmeler yaşanıyor. Vatandaşlar seçim öncesinde ki süreci merakla takip ederken neler olacağı ise merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi adaylığını açıklamasının ardından gündem oldukça karışırken akıllarda o soru var. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 dönem üst üste Cumhurbaşkanlığı yaparken anayasada yer alan maddelere göre üçüncü kez yapamıyor. Resmi adaylığını açıklayan Erdoğan sonrasında ise bu konu tekrar gündeme geldi. O parti YSK'ya başvurarak soruyu yöneltti. Peki şimdi neler olacak merakla bekleniyor. İşte detaylar..

KILIÇDAROĞLU ADAYLIK İÇİN İTİRAZ ETMEYECEKLERİNİ AÇIKLAMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Erdoğan’ın üçüncü kez aday olması halinde itiraz etmeyeceklerini belirterek, “Aday olmak istiyorsa buyursun gelsin, millet herkesin boyunun ölçüsünü verecektir. Özel bir tartışma yapmayacağız. Bu tartışmalar artık geride kalmalı. Biz yapmayacağız. Başkaları tartışırsa ona bir şey diyemeyiz, en azından biz yapmayacağız” demişti.

LİBERAL DEMOKRAT PARTİ YSK'YA O SORUYU SORDU

Liberal Demokrat Parti (LDP), Erdoğan’ın 3. kez aday olup olamayacağını Yüksek Seçim Kurulu’na yazılı olarak sordu. YSK'ya yöneltilen soru sonrasında ise Anayasa’nın 101. Maddesi'nin altı çizilerek aktarıldı ve bu maddeye göre Cumhurbaşkanı'nın 3.kez aday olma hakkı bulunmuyor.

Anayasada yer alan açık hükümlere göre mevcut cumhurbaşkanının üçüncü kez adaylık için hangi koşulların gerçekleşmesi gerektiği konu hakkında Yüksek Seçim Kurulu'nun görüşlerinin LDP ile paylaşılmasını arz ve talep ederiz.

Eski genel başkan olan Cem Toker sosyal medya hesabından yaptığı bu açıklama ile birlikte YSK'ya sorulan sorunun sonrasında sosyal medya hesabından "Bakalım ne yanıt gelecek." diye paylaştı.

Mevcut Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığı ile ilgili yazılan dilekçede şu ifadelere de yer verildi ve Anayasa'nın 101 ve 116.maddeleri kamuoyu ile paylaşıldı.

  • Anayasanın 101. Maddesi ‘…Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kişi en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir…’ şeklinde hüküm içermektedir.
  • Anayasanın 116. Maddesi de ‘….Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde. Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir…’ Hükmünü ortaya koyarken Cumhurbaşkanı seçilebilmenin diğer koşullarını da belirlemişti.