Süleyman Soylu yurduna geri dönen mülteci sayısını açıkladı!

Süleyman Soylu yurduna geri dönen mülteci sayısını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sığınmacılar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Süleyman Soylu yurduna geri dönen mülteci sayısını açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sığınmacılar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye'de son aylarda gündemden düşmeyen sığınmacı problemi zirveye doğru ilerlerken gelen tepkiler sonrasında ise Süleyman Soylu yurduna geri dönen sığınmacı sayısını kamuoyu ile paylaştı.

Vatandaşın merakla beklediği mülteci problemi Türkiye'de farklı sıkıntılar doğurmaya devam ediyor. Özellikle son dönemlerde ki Pakistan, Afgan ve Suriye uyruklu vatandaşların yaptığı hareketler Türk halkı tarafından tepki çekerken artan Arapça yazılı temalar ise can sıkmaya devam ediyor. Hükümete gelen sığınmacı şikayetleri sonrasında ise atılan adımlar devam ediyor. Son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan yurduna geri dönen sığınmacı sayısı açıklandı. İşte detaylar..

Sığınmacıların gönüllü olarak ülkelerine dönüşlerinin başladığını belirten Soylu, "Biz onlara itimat etseydik. Kendi teröristlerini büyüttüklerini bekleseydik orada bir devletin olduğunu görürdük. 2019 seçimlerinde de bunu köpürttüler. Şimdi seçim yaklaşıyor yine gündeme getiriyorlar. Şu ana kadar 502 bin kişi geri döndü. Geri döndüğü bölgeler, bizim güvenli yaptığımız bölgeler. Bunu yapmazsak kim gider. Türkiye çok doğru bir politika ortaya koydu." dedi.

Soylu açıklamalarına şöyle devam etti: "Ağrı, Van, Iğdır sınırında taş vardı. İran'la konuşarak sınır duvarları yaptık, aynısını aşağıda yaptık. Son 6 yılda 2 milyon 600 bin kişinin sınırdan girmesi engellendi. Türkiye kaçak göçmeni yakalıyorsa kendi ülkesine gönderiyor. İnsanları ateşin içerisine atmak Anadolu medeniyetine bizim insanlığımıza yakışan bir yaklaşım değil.

Biz briket evler yapmaya başladığımızda muhalefet kimin parasıyla yapıyorsunuz diyordu. O zaman maliyetler düşüktü, 57 bin 500 briket evin yapımını tamamladık. 2019 yılından beri İstanbul'a sığınmacı kabul etmiyoruz. Esenyurt ve Fatih'e başka bir şey yaptık sadece sığınmacı değil yabancı kabul etmiyoruz. Fatih'te 25 bin, Esenyurt'ta bir azalma oldu. Türkiye kaçak göçle mücadele ediyor. Şu ana kadar yakaladığımız 100 Afgan'ın 50'sini geri gönderiyoruz. Yakalanan Pakistanlıların yüzde 170'ini geri gönderiyoruz. Bunu nasıl yapıyoruz geçen sene gelenleri de yolluyoruz."