Sıcak Gelişme: Erdoğan 3600 ek gösterge açıklaması yaptı! Ek göstergede 600 puanlık artışa gidildi

Sıcak Gelişme: Erdoğan 3600 ek gösterge açıklaması yaptı! Ek göstergede 600 puanlık artışa gidildi

Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalarda bulundu. Detaylar gursesgazetesi.com'da.

Bugün 2 saat 45 dakika süren kabine toplantısı gerçekleştirildi. Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bir süredir açıklanması beklenen ek gösterge ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar ise şu şekilde;

Tüm kamu çalışanlarına 600 puanlık artışa gidileceği açıklandı.

Açıklamalar;

“Kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık.”

“Genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3.600'den 4.400'e, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin 2.200'den 3.000’e çıkacak.”

“Memurlarımızın maaşlarında küçük de olsa artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi kazanımlar getiriyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konu ile ilgili detaylı açıklaması şu şekilde;

"Memurlarımızın ek gösterge düzenlemesiyle ilgili çalışmayı tamamladık. Meclisimizin takdirine sunacak duruma geldik. İlk gündeme geldiğinde öğretmenlerimize polislerimize sağlık çalışanlarımızaydı. Ancak sadece bu kesimler için yapılacak artışın adaletsizliğe yol açacağını gördük. Bunun için tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık göstergeye gitmeyi planladık. Önümüzdeki yılbaşından itibaren yararlanılacak.

Genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600'den 4 bin 400'e, şube müdürü, ilçe müdürü seviyesindeki yöneticilerin 2 bin 200'den 3 bine çıkacak. Yapılan artışlar elbette, halen emekli olan kamu görevlilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır. En büyük hassasiyetimiz, istihdamı koruyup, gelir kaybını telafi ederek, fırsatçıların önünü keserek insanımızın üzerine kalıcı yük binmesine engel olmaktır. Memurlarımızın maaşlarında küçük de olsa artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında ciddi kazanımlar getiriyor.

Binaların yalıtım çalışmalarında kullanılmak üzere, daire başına 50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranıyla kredi imkanı getiriyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ek gösterge ile birlikte ekonomi konusunda da açıklamalarda bulundu. Açıklamalar şu şekildeydi;

"Ülkemizin asıl ihtiyacı olan yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme esaslı Türkiye ekonomi programımızı uygulamaya başladık. Enflasyon bir sorundur ama Türkiye'nin sorunlarının asıl sebebi ve çözüm yolu tek başına bu başlık değildir. Yüksek faizle asıl kazanan bir avuç tuzu kuru kesim.

Biz tercihimizi istihdamı koruyarak işini, aşını geçimini sürmesini sağladığımız milyonlardan yana kullandık. Ülkemizde teknik anlamda enflasyon değil fiili bir hayat pahalılığı sorunu var. Ülkemize döviz girişini sağlayacak yeni yöntemler geliştiriyoruz. Vatandaşlarımıza kur korumalı mevduat gibi kur ve altın hesabına dayalı konut kredisi gibi alternatifler sunuyoruz."