Önüne geçilemeyen kira fiyatlarına sınırlama geldi! Hükümetten kira düzenlemesi adımı..

Önüne geçilemeyen kira fiyatlarına sınırlama geldi! Hükümetten kira düzenlemesi adımı..

Türkiye'de artan ev kira fiyatlarının ardından hükümetten beklenen adım geldi. Önüne geçilemeyen kira fiyatlarına sınırlama geldi! Hükümetten kira düzenlemesi adımı..

Türkiye'de artan ev kira fiyatlarının ardından hükümetten beklenen adım geldi. Yeni yıl ile birlikte Türkiye'de artan enflasyon ile birlikte ev fiyatlarının da önüne geçilemedi. Özellikle son günlerde gelen kredi destek paketi ile birlikte ev satışlarının artması bekleniyordu. Düşük faizli konut kredisi ile birlikte artık vatandaşlar ev sahibi olacak.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye'de ev fiyatları %25 daha yükseldi. Yükselen ev fiyatları ile birlikte kira fiyatlarının da önüne geçilemiyor. Özellikle ülkede artan sığınmacı sayısı sonrasında birçok ev yabancı vatandaşlara kiraya verilirken Türk vatandaşları ev sahibi olma noktasında epey bir güçlük çekmeye başladı. Bugün ise hükümetten gelen adımlar ile birlikte kira fiyatlarında sınırlama yapıldı. İşte detaylar.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ'DAN KİRACI AÇIKLAMASI GELDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, Hazine ve Maliye bakanlığı ile Adalet Bakanlığı kira artış oranları ve kiralama hükümleri ile ilgili yasal çalışma başlattığı duyurulmuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da katıldığı bir televizyon programında, “Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor” dedi.

FAHİŞ KİRA FİYATLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK

“Son zamanlarda pek çok yerde, özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere, bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var” diyen Bozdağ, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti.

“Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı ile beraber. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor.

Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz.”