Meteoroloji Uyardı! O İllerde Gök Gürültülü Sağanak Yağış Bekleniyor

Meteoroloji Uyardı! O İllerde Gök Gürültülü Sağanak Yağış Bekleniyor

Meteoroloji tarafından yapılan uyarıya göre bazı bölgelerde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yapılan açıklamada vatandaşların dikkatli olması öneriliyor. Detaylar gursesgazetesi.com'da..

Meteoroloji tarafından yapılan uyarıya göre bazı bölgelerde gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Yapılan uyarıyla birlikte vatandaşların gerekli tedbirleri alarak kötü durumların önüne geçilmesi sağlanmaya çalışılıyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezi yaptığı analizler sonucunda vatandaşları bilgilendirerek hava durumunun olumsuz haller getireceği durumlarda anlık olarak uyarıda bulunmakta.

Gök Gürültülü Sağanak Ne Zaman Etkisini Gösterecek?

Yaşanacak gök gürültülü sağanak yağışların bugün öğle saatlerinden sonra etkili olacağı bildirildi. Bölgede yaşayan vatandaşların sel, su baskını gibi durumlardan korunması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini bildirdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre gök gürültülü sağanak yağışların İç Ege (Afyonkarahisar ve Uşak çevreleri ile İzmir ve Manisa'nın doğusu, Denizli'nin kuzeyi, Kütahya'nın güneyi) ile Ankara'nın güney ve batı, Eskişehir'in güney ve doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklenmekte. Yaşanacak yağış sonrasında ulaşımda aksamalar oluşabilir. Yağışın fazla derecede artması ve vatandaşların zor durumda kalması halinde yetkili kişiler aranarak yardım istenebilir.

Sağanak Yağış Hangi Bölgelerde Yaşanacak?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarı yazısı ise şu şekilde, "Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın (Cumartesi) öğle saatlerinden sonra görülecek gök gürültülü sağanak yağışların, İç Ege (Afyonkarahisar ve Uşak çevreleri ile İzmir ve Manisa'nın doğusu, Denizli'nin kuzeyi, Kütahya'nın güneyi) ile Ankara'nın güney ve batı, Eskişehir'in güney ve doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı ile yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir." Yapılan uyarıyla birlikte vatandaşlar gerekli tedbirleri alarak büyük felaketlerin önüne geçilmesi gerekmekte. Gök gürültülü sağanak yağışların saat 14.00 civarında başlaması beklenirken aynı günün akşam saatlerinde yağışın bitmesi öngörülüyor. Akşam 22.00'de gök gürültülü sağanak yağışların azalarak etkisini kaybetmesi bekleniyor. Yağışın aşırı şekilde şiddetlenmesi ve yıldırım düşmesi gibi durumlar yaşandığında vatandaşların gerekmediği sürece evlerinden ayrılmamaları da önerilmekte. Yaşanacak yağışlar nedeniyle bazı etkinlikler ileri tarihe alınabilir. Sel ve su baskını gibi olumsuz durumların yaşanması durumunda yetkili kişiler gelene kadar güvenli bölgelerden ayrılmayın.