Kira artış  oranları için yeni düzenleme belli oldu!

Kira artış oranları için yeni düzenleme belli oldu!

Kira artış oranları için yeni bir düzenlemenin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacağı öğrenildi. Peki kira artış oranı için nasıl bir düzenleme yapılacak? Detaylar gursesgazetesi.com'da.

Bundan kısa bir zaman önce kira artış oranları için yeni bir düzenleme geleceği konuşuluyordu. Kiraların son dönemde git gide kiraların normalin üzerinde artması ile birlikte yeni bir düzenleme getirileceği konuşuluyordu. Yeni düzenlemenin içeriği ise belli oldu. İşte detaylar....

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ anormal düzeyde kira artışın önüne geçebilmek için çalışmaların başlayacağını şu sözler ile ifade etmişti.

“Bizim, Borçlar Kanunu'nda esasında kiracıları, kiralayanı koruyan önemli hükümler var. Kötü niyetli bir şekilde bu konuda hareket edilmemiş olsa bu düzenlemeler hem kiracıları hem de ev sahiplerini gerçekten koruyor, her türlü değişime olumsuzluğa karşı da koruyor. Önemli olan burada yasanın tanıdığı bu imkanları kullanmaktan geçiyor”

Kira Artış Düzenlemesi için Bekir Bozdağ Açıklama Yaptı

“Son zamanlarda pek çok yerde, özellikle büyükşehirler daha çok yoğun olmak üzere, bu konularda maalesef kiracıları zorlayan ve onları çıkarmak isteyen ve bu konuda kiracının karşılayamayacağı miktarda artış talep eden ev sahipleri olduğuna dair ciddi haberler var” diyen Bozdağ, açıklamalarına şu ifadelerle devam etti.

“Bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın esasında konusu. Onlar bu konuda bir çalışma yapıyorlar, Maliye Bakanı ile beraber. Adalet Bakanlığı olarak da biz de bu çalışmalara katkı veriyoruz. Henüz çalışma bitmiş değil, sürüyor. Ortada bir mesele var, bu meseleye de vaziyet ediliyor, bununla ilgili bir çalışma yürüyor.

Serbest sözleşme ilkeleri çerçevesinde kiralayan ile kiracı arasındaki ilişki ile şekilleniyor. Ama yasa, bu noktada asgari müşterekleri ortaya koyuyor ve usulü koyuyor, burada haksızlık yapmak isteyene karşı kiracıyı da koruyor, ev sahibini de kiracıya karşı koruyan pek çok hükümler var. Şu kadarını ifade edebilirim, hem ev sahibinin hukukunu, hem de kiracının hukukunu koruyacak makul bir formül ortaya çıkarsa, biz bu formülle ilgili adım atabiliriz.”

Kira Artış Oranı İçin Yeni Düzenleme Belli Oldu!

Yeni düzenlemeye göre; enflasyonun artış göstermesi nedeniyle ev sahiplerinin de kiraları artırmasından kaynaklı olarak, fiyatların önüne geçebilmek için yeni bir mekanizma geliştirilecek. Bu mekanizma için belli başlı çözüm yöntemleri geliştirildi. Çözüm yöntemlerinden biri tavan fiyat olurken diğer ise ucuz konut oldu. Tavan fiyatları ev sahiplerinin kiraya verirken belirleyeceği fiyatları belirlerken, ucuz konut ise TOKİ gibi evlerin kişilere uygun şekilde kiralanabilmesi için geliştirilecek. Düzenlemenin içeriği için düşünülen iki konunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulması bekleniyor.