Kılıçdaroğlu açıkladı! CHP iktidarında 6 şehirde çiftçiye ücretsiz elektrik verilecek!

Kılıçdaroğlu açıkladı! CHP iktidarında 6 şehirde çiftçiye ücretsiz elektrik verilecek!

Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada 6 ilde çiftçiye ücretsiz elektrik verileceğini açıkladı. Bu açıklamasının ardından detaylar merak konusu haline geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı açıklamada çiftçilere ücretsiz olarak elektrik ulaştıracağını açıkladı. Daha önce de Şanlıurfa'da yaptığı açıklamada verdiği sözü hatırlatan Kılıçdaroğlu'nun açıklaması gündem haline geldi.

Şanlıurfa'da Kemal Kılıçdaroğlu şu açıklamalarda bulunmuştu;

"Şanlıurfa'ya gittiğimde en çok çiftçi elektrikten şikayet ediyor. Söz verdim. 'Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığını bize verin bütün çiftçilere elektriği bedava vereceğiz' dedim. İki milyon 300 bin arazi taşlık ekilmiyor. Allah'ın güneşi var. Güneşten ısıyı alırken bir şey vermiyorsun. Güneş tarlalarını kurarız, elektrik elde ederiz aynı zamanda artan elektriği de satarız. Erdoğan, 'Elinden tutan mı var' dedi. 6 ilde Şırnak, Siirt, Şanlıurfa, Diyarbakır bütün buralarda 3 milyar dolarlık yatırım yapacağız. 3 milyar dolarlık yatırımı yaptığımız zaman 5 bin megavat elektrik elde edilecek. Bu elektrikle bu 6 ildeki bütün çiftçilere elektrik ücretsiz verilecek. Erdoğan, 'Elinden tutan mı var' diyor. Benim elimi tutmazsan, istediğim teşviki verirsen, istediğim taşlık arazileri tahsis edersen, elektrik dağıtım şirketlerine verdiğin hakkı bu şirkete de verirsen söz veriyorum 5 bin megavat gücünde elektrik elde edilecek ve bütün çiftçilere elektrik ücretsiz verilecek. Siverek'ten bir kez daha sesleniyorum. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyorsun. Eğer sözünün eriysen benim istediğim beş şeyi vereceksin göreceksin yatırım nasıl yapılıyor. Göreceksin çiftçiye elektrik nasıl ücretsiz veriliyor.

3 milyar doları Diyarbakır'da açıkladığımda Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası Başkanı 'Ben de bu şirkete ortak olmak istiyorum' dedi. 10 büyük belediyemiz bu şirketin ortağı olacak. Eğer arzu ederlerse bütün çiftçiler bu işin ortağı olacaklar. Bu yetkiyi bize vermeyecekler çok iyi biliyorum. Çünkü doğalgaz lobisi ile kömür lobisi bunlara izin vermeyecek. Beşli çeteye verdikleri imkanı vermeyecekler çok iyi biliyorum. Türkiye'nin tarımda söz sahibi olması bizim ortak çalışmamıza bağlıdır. Benim bu vaatlerimi iktidarda hayata geçirmek sizin yapacağınız bir şey. Bu kardeşinize güveneceksiniz. Benim saraylarda gözüm yok. Vatandaş gibi yaşarım vatandaşa hizmet ederim."

Bugün TMBB'de partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada Kemal Kılıçdaroğlu bu sözünü yineledi. Diğer konulara değindiği gibi 6 ildeki çiftçilere vereceği ücretsiz elektrikten şu şekilde bahsetti;

Bütün Mardinli kardeşlerime sözümdür. İktidarımızda Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak, Siirt ve Batman'da çiftçiye elektriği ücretsiz vereceğiz. Yatırım yapacağız.