İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 3 Yeni Projeyi Kamuoyuna Duyurdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 3 Yeni Projeyi Kamuoyuna Duyurdu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı açıklamada e-sürücü belgesi, e-pasaport ve e-mavi kart duyurarak önemli gelişmeleri aktardı. Proje kapsamında hangi kartlar kullanılabilecek?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Yerli e-pasaport, Yerli e-mavi kart ve Yerli e-sürücü belgesi tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu. Ankara'da yapılan toplantıda yeni kartların detayları paylaşıldı. Bakan Soylu yerli e-pasaport seri üretimi için son aşamada olunduğunu belirtti. Detaylar ve açıklamalar gursesgazetesi.com'da..

Ankara'da gerçekleşen toplantıda Süleyman Soylu yeni e-kartlar hakkında yeni gelişmeleri aktardı. Bakan Soylu 3 yeni projeye de kısaca temas etmek isterim. E-Pasaport olarak tabir edilen yeni nesil çipli pasaportlar, aslında bizim AB'ye ve vize serbestisine girişle ilgili imzaladığımız temel şartlardan birini içeren güvenli pasaportu içeren çerçevede üretiliyordu. 2018'den itibaren Türkiye bu pasaportları kullanıyor. Bu pasaportları da Avrupa'daki bir firmadan, 18 ülke bizim gibi alıyor. Tüm dünyada pandemi nedeniyle ortaya çıkan çip tedarik krizi var. Sözkonusu firma tedarikleri karşılamada sıkıntı yaşadı. Biz vatandaşlarımıza sıkıntı yaşatmamak için çaba gösterdik. Avrupa'da bir çok ülke eski pasaportlarına geri döndü, süresi bitmiş pasaportlarına devam etti. Biz de sıkıntılar yaşadık ama bunu vatandaşımıza hissettirmemeye çalıştık. Dün sayın Cumhurbaşkanımız da ifade etti, yeni yerli e-pasaport çalışmalarına başladık, seri üretim için de son aşamadayız. ifadelerini kullandı.

icisleri-bakani-suleyman-soylu-3-yeni-projeyi-kamuoyuna-duyurdu2.jpg

E-Sürücü Belgesi

E-sürücü belgesi hakkında da konuşan Süleyman Soylu Ankara'da "2016'dan itibaren yeni nesil sürücü belgesi vermeye başlamıştık. Dünyadaki yeni teknolojilere uyarlanması zorunluluk haline geldi. Temassız çip kullanılarak, güvenlik seviyesi en üst seviyeye çıkarılmıştır. E-pasaportta olduğu gibi yeni nesil e-sürücü belgelerinde de Turkey yerine ilk kez Türkiye ifadesi kullanılacaktır. Ehliyetlerimiz uluslararası dolaşıma açıktır, ehliyetimize kimlik ekleme kabiliyetine sahip olacağız. Herkes ehliyetini hemen değiştirmek zorunda mı? Hayır. Ehliyet süresi bittiği zaman ve yeni alınan ehliyetlerde bu ehliyet Türkiye'nin yeni ehliyeti olarak kullanılmış olacak. Bir kişinin 2 ayrı resmi olacak ehliyetler üzerinde..." açıklamalarını yaptı.

icisleri-bakani-suleyman-soylu-3-yeni-projeyi-kamuoyuna-duyurdu4.jpg

E-Mavi Kart Projesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu e-mavi kart projesi hakkında da yeni açıklamalarda bulunarak "Diğer projemiz de bilindiği gibi mavi kartımız var. E-mavi karta dönüştüreğiz. Almanya'da olup Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda olan vatandaşlarımızın kullandığı mavi kartı daha güvenli hale getirmek istedik. Kağıt ürün olarak eski usülle düzenlenmektedir halen. Biyometrik verileri barındıran, daha güvenli yeni e-mavi kart hazırlanıyor." ifadelerini kullandı. Yeni kartların en gelişmiş teknolojiyle birlikte güvenlik standartlarını arttırdığını belirten Süleyman Soylu, yeni çalışmaların da yapıldığını belirtti.

icisleri-bakani-suleyman-soylu-3-yeni-projeyi-kamuoyuna-duyurdu3.jpg