Bahçeli'nin açıklamaları gündeme bomba gibi düştü! Türkiye NATO'dan ayrılacak mı?

Bahçeli'nin açıklamaları gündeme bomba gibi düştü! Türkiye NATO'dan ayrılacak mı?

MHP lideri Devlet Bahçeli bugün yaptığı açıklamalar ile Türkiye gündemine oturdu. Bahçeli'nin açıklamaları gündeme bomba gibi düştü! Türkiye NATO'dan ayrılacak mı?

MHP lideri Devlet Bahçeli bugün yaptığı açıklamalar ile Türkiye gündemine oturdu. Dünya basınında son günlerde yer alan Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerine dair sıcak gelişmeler yaşanıyor. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliklerine dair neler olacağı merak edilirken Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Türkiye tarafından gelen açıklamalarda Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleri veto edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan "terörizmi savunan" ülkelerin bu toplulukta olmaması gerektiğini dile getirmişti. İki ülkenin temsilcileri Türkiye'ye gelerek ziyaret yapacaklarının açıklanmasından sonra ise Erdoğan yaptığı açıklamada "Hiç zahmet etmesinler" açıklamasında bulunmuş ve kararını net bir şekilde dile getirmişti.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin terörizme "evet" demek olacağını belirten Bahçeli, "Gerekirse NATO'dan ayrılmak bile tercih olarak gündeme alınmalıdır" diye konuştu.

"NATO'DAN AYRILMAK GÜNDEME ALINMALIDIR"

İşte Devlet Bahçeli'nin NATO'ya dair açıklamaları..

"NATO Genel sekreteri İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurularının bir an önce tamamlanmasını istemiştir. ABD Başkanı üyelikleri için sabırsızlanıyor. Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın üyeliği konusundaki haklı itirazları dikkate alınmamıştır.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Türkiye'nin endişelerini görüşmeye hazır olduklarını söylemiştir. Laf kalabalığı vardır ama sonuç yoktur. Bu devletlere nasıl anlayış göstereceğiz.

Asıl gündem Türkiye'nin endişesini görüşmek değil kalıcı olarak gidermektir. İsveç, PKK'nın önde gelen silah tedarikçileri arasındadır. Dökülen şehit kanlarında İsveç ve Finlandiya'nın parmak izini nasıl yok sayacağız?

Hala sokaklarında teröristleri gezdiren bu devletlere nasıl anlayış göstereceğiz? İsveç bölücü terörün Kuzey Avrupa'daki kumanda odasıdır. İkinci Kandil Dağı, İsveç'tedir. İsveç'in NATO'ya girmesi nasıl mümkün olacak? İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine engel çıkınca Türkiye'nin risk birimi 14 yılın üzerine çıkmıştır. Hiç kimse Türkiye'yi tehdit etmeye yeltenmesin.

NATO'ya üyelikleri terörizme 'evet' demektir. Türkiye tamam demeden, rızası alınmadan bu iki ülkenin NATO üyesi olması imkansızdır. Türkiye’nin baskı ve dayatma altına alınıp İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya dahil edilmesi karşısında Ankara kriterleri devreye konulmalıdır.

Türkiye çaresiz değildir. Eğer şartlar içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO’dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır. NATO ile var olmadık NATO’suz da yok olmayız.

Sayın Kılıçdaroğlu, Yozgat'ta Kandil'i yok edeceğini söylüyordun, ne oldu? Mitinge Kandil'i taşımak isteyen vatan hainlerine niye bir şey diyemedin? Kılıçdaroğlu'nun Maltepe mitingi PKK'nın, HDP'nin, FETÖ'nün, Pontus özlemi çeken çürümüşlerin mitingidir.

Sayın Kılıçdaroğlu, Dersim'i aklından geçiriyorken Türk milleti seni cumhurbaşkanı yapmaz. Şahsına cumhurun başkanlığı müstahak görülemez. Türk milleti 2023 yılının haziran ayında seçimini yapacak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir kez daha seçilecektir. O zaman zillet ittifakı sadece nal toplayacak."