Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan Enflasyon Ve Asgari Ücret Yorumu

Prof. Dr. Özgür Demirtaş’tan Enflasyon Ve Asgari Ücret Yorumu

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan ziyareti sonrası açıklamaları hakkında sosyal medya hesabından enflasyon artışı ve asgari ücretin hayat pahalılığı altında kalması hakkında açıklamalar yaptı. Detaylar gursesgazetesi.com’da…

Özgür Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan ziyareti sonrası ‘Asgari ücret komisyonunun toplanacağı tarih aralıktır’ açıklaması sonrası, ‘’Sayın Cumhurbaşkanı zamanı Aralık’dır demişken beim başka bir tahmin yapmam baştan yanılmama yol açabilir. Sonunda kendileri karar verecek. Yine de şu anda bilinmese bile ben Yaz, Sohbahar gibi yeni asgari ücret artışı olur diyorum! Olur ama bu enflasyonda yine işe yaramaz... Her ne kadar gündemimizde Asgari ücret artışı yok dense de ben yaz ortası, sonbahar gibi asgari ücrete bir zam daha yapılacağını, ilk başta her zamanki gibi sevinileceğini ama Kış geldiğinde o zammın da eriyip gideceğini, alım gücünün daha da düşeceğini düşünüyorum..’ ifadelerini kullandı.

Özgür Demirtaş FED Faiz kararları sonrası, ‘’Powell şu anda çok dengeli konuşuyor! 75 baz puan artış masada değil! Beklentinin altında kalınabilir! Tam tahmin ettiğim gibi biraz geride kalınacak. Fed fazileri 50 ban puan arttırdı. Artık Türkiye’nin akıllara zarar faizi sabit tutma inadı feci zarar veriyor. Günün birinde Türkiye faiz arttırmak zorunda kalacak. Bizde soracağız: Bunca enflasyonu, Bunca Dolar/TL patlamasını, Bunca krizi, ‘Bir inat’ yüzünden niye yaşadık…’’ dedi.

Ünlü ekonomist Prof. Dr. Özgür Demirtaş FED faiz kararları açıklaması yapmadan önce sosyal medya hesabından FED’in faiz artırımı yapacağını açıklamıştı. "Fed’den 50 baz puanlık faiz artışı bekleniyor. Benim de beklentim aynı şekilde. Ancak yıl sonuna kadar toplamda 250 baz puan artış bekleniyor. 2023 yazı geldiğinde FED bu beklentilerin biraz gerisinde kalmış olabilir…" ifadelerini kullandı.