Memurlar Ne Kadar Zam Alacak? 4 Aylık Enflasyon Kararlarına Göre Alacağı Rakam Belli Oldu!

Memurlar Ne Kadar Zam Alacak? 4 Aylık Enflasyon Kararlarına Göre Alacağı Rakam Belli Oldu!

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 4.aydan itibaren toplamda enflasyon farkı %24,21 olarak açıklandı. Memurlar Ne Kadar Zam Alacak? 4 Aylık Enflasyon Kararlarına Göre Alacağı Rakam Belli Oldu!

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 4.aydan itibaren toplamda enflasyon farkı %24,21 olarak açıklandı. Türkiye'de son aylarda artan döviz kurları ve sonrasında patlak veren enflasyon ile birlikte vatandaş zor günler geçirmeye devam ediyor. Vatandaşın zor günlerinde ise alacakları maaşlara zam beklenirken memurlar ne kadar zam alacak merakla bekleniyor.

YÜZDE 7,5 ZAM ALMIŞLARDI

Türkiye'de memurlar yeni yılın ilk yarısı itibariyle yüzde %2,5 ek zam ile birlikte toplamda bu yüzde 7,5 oranında zam almışlardı. Aldıkları zamlar sonrasında ise Türkiye'de artan hayat pahalılığı ile birlikte elde ettikleri ücretler erimeye başladı. Türk Lirası'nın değeri her geçen gün daha da düşerken bu süreçte ise birçok sektör grubunda ki maaşlara zam gelmesi bekleniyor.

4 AYLIK RAKAMLAR İLE MEMURLAR NE KADAR ZAM ALACAK?

Türkiye'de enflasyon rakamları her ay açıklanırken Nisan ayı enflasyonun da açıklanması ile birlikte memurların alacağı zam oranı aşağı yukarı belli olmaya başlıyor. Memurların alacağı zamma ilişkin enflasyon oranları ise şu şekilde..

Türkiye'de enflasyon rakamları Ocak ayında %11,10 olarak açıklandı. Şubat ayında %4,81 olarak açıklandı. Mart ayında enflasyon %5,46 olarak açıklanırken Nisan ayında ise %7,25 olarak açıklandı.

Mayıs ve Haziran aylarında açıklanacak enflasyon rakamları ile birlikte ise memurların toplam 6 ay içerisinde alacakları zam oranı belli olacak. Enflasyon farkına göre memurların maaşlarında iyileştirmeler yapılmaktadır.

Memurlar 2021 yılında ise ikinci dönemde %22,47 oranında enflasyon farkına göre zam almıştı.