Mayıs Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu Mu? Enflasyon Sonrası Kira Artış Oranları

Mayıs Ayı Kira Artış Oranları Belli Oldu Mu? Enflasyon Sonrası Kira Artış Oranları

Açıklanan enflasyon rakamları ile birlikte Mayıs ayı kira artış oranları Mayıs ayı için belli oldu. Tüfe oranları sonrası kir artış oranının ne kadar olduğu vatandaşlar için merak konusu oldu. Peki; Mayıs ayı kira artış oranları ne kadar?

Enflasyon rakamları bu sabah TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan istatistiklerin ardından pek çok ürünün etiket fiyatına zam gelirken, vatandaşlar kira artış oranı gibi değerleri merak ediyor. TÜİK verilerinin açıklanmasının ardından vatandaşlar, Tüketici Fiyat Endeksi'nin on iki aylık ortalaması baz alınarak kira artış oranı belirlendi. Nisan ayında enflasyonun yüzde 70 seviyesinin hemen altında konumlanması ile kira artış oranları da yüksek bir değere sahip oldu. seviyeler Kira artış oranının nasıl hesaplanacağı ise pek çok vatandaş tarafından internette sıkça aratıldı.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Yeni Ekonomi Paketinin yürürlüğe girmesi ile birlikte kira zamları, üretici fiyat endeksine bağlılıktan çıktı. Yeni paket kapsamında kira artış oranları, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranları baz alınarak belirleniyor. TÜFE oranları baz alınarak açıklanan kira artış oranı kapsamında belirlenen yüzdelik artış ile uygulanabilecek zam, tavan zam miktarını belirliyor ve ev sahipleri belirlenen kira artış oranlarının üstünde bir oranda zam yapamıyor.

Mayıs Ayı Kira Artış Oranları Yüzde 34,46 Oldu!

Enflasyon rakamlarının TÜİK tarafından açıklanması ile pek çok ürünün etiket fiyatına zam gelirken ya da zam yapılacağı duyurulurken, kira artış oranları da belirlendi ve açıklandı. Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) son on iki ay ortalaması baz alınarak belirlenmiş olan kira artış oranı Mayıs ayı için yüzde 34,46 olarak açıklandı.

TÜİK tarafından açıklanmış olan verilere göre TÜFE oranı geçtiğimiz Nisan ayında bir önceki aya oranla yüzde 7,25 artış gösterdi. Bir önceki yılın Aralık ayı baz alındığında, yüzde 31,71, geçtiğimiz yılın Nisan ayı baz alındığında ise yüzde 69,97 artış gösterdi. 12 aylık ortalama TÜFE verileri yüzde 34,46 artış gösterdi.

Mayıs 2022 Kira Artış Oranı Hesaplama

Konut sahipleri ve kiracılar, açıklanan artış oranı sonrasında ne kadar kira vereceklerini ya da alacaklarını araştırmaya başladı. Ev sahibinin inisiyatifinde olan kira zammı tutarı üst sınır olan kira artış oranı ile zam yapıldığı taktirde ortaya çıkan örnek tablo şu şekilde;

Örnek Kira Bedeli: 2.000 TL

Kira Artış Oranı: %34,46

Mayıs 2022 Kira Artış Tutarı: 689,2 TL

Mayıs 2022 için Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 2.689,2 TL