FED faiz kararını açıkladı, karar sonrası piyasalar nasıl etkilendi? Dolar, altın, euro kaç TL oldu?

FED faiz kararını açıkladı, karar sonrası piyasalar nasıl etkilendi? Dolar, altın, euro kaç TL oldu?

Amerikan Merkez Bankası'nın merakla beklenen Haziran ayı faiz kararı merakla bekleniyordu. Bugün saat 21:00'da yapılan duyuru sonrasında FED faiz kararını açıkladı, karar sonrası piyasalar nasıl etkilendi? Dolar, altın, euro kaç TL oldu?

Amerikan Merkez Bankası'nın merakla beklenen Haziran ayı faiz kararı merakla bekleniyordu. Günlerdir merakla beklenen gelişmeler arasında yer alan FED faiz kararı ile ilgili son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Amerikan Merkez Bankası yaptığı açıklama ile birlikte son yılların en yüksek faiz artışını onayladı. Gelen haberler sonrasında faiz arttırımında 75 baz puan kararı gerçekleştirildi.

Gelen bu haber sonrasında ise Türkiye'de piyasalar nasıl etkilendi merak ediliyor. Özellikle son günlerde faiz arttırımı ile ilgili gündeme ciddi haberler düşerken bugün açıklanan faiz kararı sonrasında ise dövizde son durum ne oldu araştırılmaya başlandı. Peki FED faiz kararını açıkladı, karar sonrası piyasalar nasıl etkilendi? Dolar, altın, euro kaç TL oldu? İşte detaylar..

AMERİKAN MERKEZ BANKASI FED 75 BAZ PUAN FAİZ ARTTIRDI

Piyasa da Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 75 baz puan faiz artışına gitmesini bekliyordu. FED tarafından yapılan son üç toplantı sonrasında ise toplamda 150 baz puanlık faiz arttımı gerçekleştirildi. Buna göre ise Fed, son üç toplantıda toplamda 150 baz puanlık faiz artışa giderek federal fonlama faiz aralığını yüzde 1,50-1,75 aralığına yükseltti. Fed faiz artırımı kararını 1’e karşı 10 oyla aldı. Fed, ABD ekonomisi için 2022 Yılı büyüme beklentisini yüzde 2,8’den yüzde 1,7’ye düşürdü.

FED tarafından gelen faiz kararı sonrasında ise hızlı faiz artışlarına gidileceğinin sinyalini de yatırımcılarına verdi. FED yıl sonuna kadar 175 baz puan daha faiz arttırımı yaşanacağını ve yıl sonunda faizi ortalama yüzde 3,4 oranına yükseltebileceği mesajını da yatırımcılar ile paylaştı.

"TOPLARLANMIŞ GÖZÜKÜYOR" DENİLDİ, BİR SONRAKİ TOPLANTI TARİHİ 27 TEMMUZ OLARAK AÇIKLANDI

FED yaptığı açıklamada aşağıda yer alan ifadelere yer verdi.

“Genel ekonomik aktivite, ilk çeyrekteki düşüşün ardından toparlanmış görünüyor. İstihdam kazanımları son aylarda güçlüydü ve işsizlik oranı düşük kaldı. Enflasyon, pandemi, daha yüksek enerji fiyatları ve daha geniş fiyat baskılarıyla ilgili arz ve talep dengesizliklerini yansıtarak yüksek kalmaya devam ediyor”

Bir sonraki toplantısının ise 27 Temmuz tarihinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

FED FAİZ ARTTIRIMI SONRASINDA TÜRKİYE PİYASALARI NASIL ETKİLENDİ?

Ekonomist Selçuk Geçer yaptığı açıklama ile birlikte FED'in faiz arttırımı ile birlikte Türkiye'de dolar kurunun 20 TL olacağının açıklamasını yaptı. Gelen bu açıklama sonrasında ise vatandaşlar ne yapacağını bilemiyor.

Türkiye piyasalarında ki hareket akışının 16 Haziran Perşembe günü sabah saatlerinde belli olması bekleniyor.