FED Faiz Kararı Açıklandı Mı? 4 Mayıs 2022 FED Faiz Arttı Mı? Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

FED Faiz Kararı Açıklandı Mı? 4 Mayıs 2022 FED Faiz Arttı Mı? Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanacak?

Faiz kararlarındaki gelişmeleri bekleyen vatandaşlar FED faiz kararlarının açıklanmasını internette sıkça aratıyor. Peki; FED faiz kararları açıklandı mı? Faiz kararları ne oldu? Faiz arttı mı düştü mü? Satır başları gursesgazetesi.com'da

Amerikan Merkez Bankası FED'in bugün yapacağı toplantının sonuçları vatandaşlar tarafından merak ediliyor ve sıklıkla araştırılıyor. Mart ayında açıklanan faiz kararı ile 2019 yılından beri ilk kez faiz artırımına giden FED'in bugün açıklayacağı faiz kararı merakla bekleniyor. Mart ayında yaptığı toplantı sonucunda politika faizi FED tarafından 0.25 ila 0.50 aralığı seviyesine gelmişti.

21 Nisan tarihinde yapılan toplantı ile FED tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında altın fiyatları düşüşe geçmiş, ONS altın 4 değer kaybederek 1870 Amerikan Doları'na geriledi. 21 Nisan tarihinde yapılan açıklama itibariyle aşağı ivmelenmeye devam eden ONS altın fiyatı bugün yüzde 0.2'lik bir düşüş ile 1864 dolar seviyesine geriledi.

Yine son bir ayda, FED'in bir önceki faiz kararı nedeniyle dolar endeksi diğer para birimleri karşısında yüzde 5 yükselişe geçti. 20 yılın sonunda, Aralık 2002'den beri en yüksek değere ulaşan Amerikan Doları endeksi 103.93 seviyesine yükseldi. Bir önceki açıklamada yaşanan bu sonuçların ardından FED'in bugün yapacağı açıklama dünyanın her yerinden heyecanla bekleniyor. Peki; FED faiz kararı düşecek mi, artacak mı, uzmanlar nasıl bir sonuç öngörüyor?

FED Faiz Kararı Açıklandı Mı? FED Kararı Ne Olacak?

FED bu akşam 21.00'da faiz kararını açıkladı. Tüm dünyanın merakla beklediği ve küresel ekonomiyi büyük ölçüde etkileyen faiz kararının bugün artacak mı yoksa düşecek mi olduğu ise vatandaşlar tarafından sıkça aratıldı. 21.00'da yapılan açıklamanın sonrasında dünyanın ekonomi dengelerini değiştirecek olan FED faiz kararı ile ilgili uzmanlar öngörülerini ve iddialarını vatandaşlarla paylaşmıştı. Peki; faiz kararları ne olacak?

Bir önceki toplantıda dile getirilen düşünceler sonrasında bu akşam Türkiye saati ile saat 21.00'da açıklanacak olan FED faiz kararlarının artırımdan yana olacağı öngörülüyor. 22 yıl sonra 2000 yılından bugüne dek ilk kez 50 baz puanlık artış bekleniyor.

Faiz Kararları Artırıldı

FED tarafından yapılan açıklama ile faiz kararları artırıldı. 50 puanlık artış öngörüleri isabetli çıktı ve başkan Jerome Powell faizlerin 50 baz puan artırıldığını açıkladı

Peki faiz kararları artarsa ne olur?

Faiz Yüksek Olursa Ne Olur?

Faiz kararlarının artışı beklenirken vatandaşlar olası bir artırımın sonuçlarının ne olacağını merak ediyor. Peki; faiz artarsa ne olur?

Faiz artırımı enflasyonun yükselişinin önüne geçer. Faiz artışı ile talep azalacağı için meclisler bankalardan para talep ettiği taktirde yüksek faiz uygulanır ve yatırım miktarı artar.