CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Açıkladı! Elektriğe %100 Zam Yolda!

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Açıkladı! Elektriğe %100 Zam Yolda!

Türkiye'de artan enflasyon ile birlikte her sektöre gelen zamlar vatandaşın cebini yakıyor. CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat Açıkladı! Elektriğe %100 Zam Yolda!

Türkiye'de artan enflasyon ile birlikte her sektöre gelen zamlar vatandaşın cebini yakıyor. Yeni yılın gelmesi ile birlikte zam alan birçok sektörlerden birisi olan enerji ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Türkiye'de 2022 Ocak ayında elektriğe gelen zam sonrasında yeni zam gelmez iken yaklaşık üç ay boyunca ülkenin belirli bölgelerinde elektrik zammı eleştirildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ise Twitter'dan bugün yaptığı açıklama ile birlikte elektriğe %100 zam geleceğini açıkladı. Twitter'dan bir tweet dizisi yayınlayan Özgür Karabat enerjide ki yaşanan problemler ve elektriğe gelecek zamma ilişkin gündeme dair açıklamalarda bulundu. İşte Özgür Karabat'ın elektrik zammına ilişkin açıklamaları ve daha fazlası haberimizin devamında yer alıyor.

ÖZGÜR KARABAT AÇIKLADI: "ELEKTRİĞE %100 ZAM GELİYOR"

İstanbul Parlemento üyesi ve milletvekili olan Özgür Karabat Twitter'dan yaptığı açıklama ile birlikte elektrik zammına ilişkin son gelişmeleri paylaştı. İşte o açıklamalar..

ELEKTRİĞE %100 ZAM YOLDA! 1) Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

Mesken düşük kademe vergi dahil kilovatsaat (kWh) başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kWh elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kWh başına 2,74 TL ödüyor.

Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık %85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az %70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!

Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP Hükümeti mecbur bir şekilde %100 zam yapacak.

Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı %100 değil, %150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.