Bakanlık Duyurdu: Sigortalı Olmayan Kadınlara Doğum, Çocuklarına ise Hastane Desteği Verilecek!

Bakanlık Duyurdu: Sigortalı Olmayan Kadınlara Doğum, Çocuklarına ise Hastane Desteği Verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi sayılan tüm kadınlara gebelik ve doğum, 6 yaşına kadar olan çocuklara ise doktor kontrolü desteği vereceğini duyurdu. İşte bakanlığın ilgili hizmetlerine ilişkin ayrıntılar…

Türkiye Cumhuriyeti’nin sosyal devlet olma sorumluluklarını yerine getiren kurumlardan birisi olarak öne çıkan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de geliştirmiş olduğu sosyal yardım modelleri ile ihtiyaç sahibi ailelere hem maddi anlamda hem de diğer anlamlarda destek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda fazla kişi tarafından bilinmeyen Şartlı Sağlık Yardımları hizmetini duyuran bakanlık, ilgili hizmetine ait bütün ayrıntıları kamuoyu ile paylaştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şartlı Sağlık Yardımları Hizmeti Nedir?

Geliştirdiği yardım projeleri ve sunmuş olduğu diğer hizmetleri sayesinde ülke sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar tarafından yakından takip edilen kamu kurumlarından birisi olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yeni dönemde de nakit yardımları yapmaya hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda pek fazla kişi tarafından bilinmeyen Şartlı Sağlık Yardımları hizmetinin de ayrıntılarını paylaşan bakanlık, ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşların nakit ödeme alabileceklerini bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilen Şartlı Sağlık Yardımları hizmeti kapsamında hem gebelik ve doğum kategorileri altında hem de çocukların doktor kontrolleri başlığı altında nakit hizmetinin sunulacağı bilgisi kaydedildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şartlı Sağlık Yardımları Ne Kadar?

saglik-yardimlari.jpg

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan Şartlı Sağlık Yardımları hizmetinin ayrıntıları paylaşıldı. Buna göre ilgili yardım başlığı altında verilecek olan nakit desteklerinin güncel tutarları şu şekilde belirlendi:

  • Gebelik sürecinde: 100 TL (aylık)
  • Çocukların hastane kontrollerinde: 55 TL (aylık)
  • Hastanede yapılan doğumlara: 150 TL
  • Lohusalık döneminde: 150 TL (2 ay boyunca)

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Şartlı Sağlık Yardımları Başvurusu 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Şartlı Sağlık Yardımları hizmetine, Sosyal Hizmet Müdürlükleri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile başvuru yapılabilmektedir.