Almanya'da asgari ücret ne kadar? (2022 Güncel Ücretler)

Almanya'da asgari ücret ne kadar? (2022 Güncel Ücretler)

Dünyanın en önemli Avrupa ülkeleri arasında yer alan Almanya'da asgari ücret ne kadar sık bir şekilde araştırılıyor. Almanya'da asgari ücret ne kadar? (2022 Güncel Ücretler)

Avrupa'nın en önemli ülkeleri arasında yer alan Almanya'da asgari ücret araştırmaları sık bir şekilde araştırılıyor. Türkiye'de vatandaşlar Almanya asgari ücret rakamlarını belirli sebepler nedeniyle araştırmaktadır. Türkiye'den Almanya'ya çalışmaya gitmek isteyenler, merak amaçlı araştıran kişiler 2022'de güncel Almanya asgari ücret rakamları merak ediliyor. Almanya'da asgari ücret ne kadar soruları internette sık bir şekilde araştırılırken detaylar ise Gürses Gazetesi'nde yer aldı.

ALMANYA'DA ASGARİ ÜCRET 2022

Almanya'da asgari ücret çalışma saatlerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. 2022 yılı itibariyle kesintiler dahil net Almanya asgari ücreti 1100 ila 1300 euro arasında değişkenlik göstermektedir. Almanya'da nüfusun %15'den azı asgari ücret ile çalışmaktadır.

Ekim 2022 itibari ile asgari ücrette saat başı ücret 12 euro'ya yükselecek. Yaşanacak bu gelişmeler ile birlikte asgari ücrette kesintiler dahil net gelirin 1500 euro'a kadar yükselmesi bekleniyor.

MART AYINDA ASGARİ ÜCRETE ZAM YAPILDI!

Hükümet, Almanya'nın Ekim ayında ülkenin asgari ücretini saat başına 12 €'ya çıkaracağını duyurdu. Şansölye Olaf Scholz, yeni yasanın ülkenin çalışan nüfusunun %10'undan fazlasının yararlanacağını söyledi. Tasarı, Scholz'un Sosyal Demokrat partisi (SPD), Yeşiller ve liberal Hür Demokrat Parti (FDP) arasında imzalanan koalisyon anlaşmasının bir parçası olarak kabul edildi. Bu önlem, serbest meslek sahibi vatandaşlar ve esnek işçiler de dahil olmak üzere yaklaşık 6,2 milyon işçinin ücretini artıracak. Almanya, asgari ücretini iki aşamada, 1 Temmuz'da 9,82 Euro'dan 10,45 Euro'ya ve ardından 1 Ekim'de 12 Euro'ya yükseltmeyi planlıyor. Çalışma Bakanı Hubertus Heil, yasanın özellikle kadınlara, ayrıca "ülkenin doğusundaki" işçilere ve "salgın sırasında Almanya'yı ayakta tutanlara" fayda sağlayacağını söyledi.

Asgari ücretteki artışın yanı sıra hükümet, yarı zamanlı işler olarak adlandırılan "mini işler" için aylık gelir tavanının 450 Avro'dan 520 Avro'ya yükseltilmesini onayladı. Alman Sendikalar Konfederasyonu'na (DGB) göre, önlem ayrıca Almanya'daki toplam satın alma gücünü 4,8 milyar € artıracak. Asgari ücretteki artış, 2021'in sonunda zaten %5 civarında rekor seviyeye ulaşan enflasyonu da körükleyebilir ve gıda fiyatlarını etkileyebilir. Eleştirmenler, Almanya ekonomisi COVID-19 pandemisinden sarsılırken, asgari ücretteki artışın toparlanma aşamasında insanları işe almayı zorlaştıracağını söylediler.