YÖK açıkladı: gelecek sene üniversitelerde yüz yüze eğitim olacak mı? Asenkron ders tercihi devam edecek mi?

YÖK açıkladı: gelecek sene üniversitelerde yüz yüze eğitim olacak mı? Asenkron ders tercihi devam edecek mi?

Pandemi döneminde Yüksek Öğretim Kurulu tarafından açıklanan haberler sonrasında üniversitelerde uzaktan eğitim dönemi başlamıştı. Peki şimdi YÖK açıkladı: gelecek sene üniversitelerde yüz yüze eğitim olacak mı? Asenkron ders tercihi devam edecek mi?

Pandemi döneminde Yüksek Öğretim Kurulu tarafından açıklanan haberler sonrasında üniversitelerde uzaktan eğitim dönemi başlamıştı. Yaklaşık 2 sene boyunca üniversiteye gidemeyen ve yüz binlerce de mezun olan öğrenciler sonrasında ise gelecek sene yüz yüze eğitimin olup olmayacağı araştırılmaya başlandı. Bu konu ile ilgili YÖK açıklama yaparken, alıştırılan uzaktan eğitim süreci devam edecek mi? Asenkron seçim yapan öğrenciler bu haklarını gelecek sene de kullanabilecekler mi araştırılıyor. İşte tüm detaylar..

PROF. DR. EROL ÖZVAR AÇIKLAMA YAPTI

“YÖK olarak, değerli rektörlerimizle birlikte yeni akademik yılda artık, yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini duyurmak isterim” dedi.

“Çok şükür uzun sayılabilecek bir salgın dönemi sonrasında, 2022-2023 yeni akademik yılına yaklaşıyoruz. Artık finaller üniversitelerimizde başlamış vaziyette ya da başlamak üzere. Bir kısmında bittiğini artık bütünleme sınavlarının başladığını biliyorum. Tabi yeni akademik dönem önümüzde, eskisini arkamızda bırakacağız.

Yeni döneme eğer sağlık koşullarında herhangi bir değişme olmazsa, inşallah eskisi gibi, salgından ari, pandemiden bağımsız bir şekilde yeni akademik yıl açılışına kavuşacağız. Üniversiteler olarak akademik yıl başlamadan önce gerek üniversiteler gerekse YÖK olarak bu konuda tedbirler almaya başladı. YÖK olarak, değerli rektörlerimizle birlikte yeni akademik yılda artık, yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini duyurmak isterim. Önümüzdeki dönemden itibaren inşallah, yüz yüze eğitim son içinde bulunduğumuz dönemde olduğu gibi yüz yüze ile eğitim öğretime başlayacağız” diye konuştu.

Online veya dijital eğitim öğretim imkanlarından da istifade etmeye devam edeceklerini kaydeden Özvar, “Uzun bir aradan sonra, yüksek öğretim kurumlarımızda, üniversitelerimizde, kampüslerimizde, öğretim elemanlarımızla, hocalarımızla, öğrencilerin dershanede, derslikte bir araya gelmelerini, buluşmalarını önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

ASENKRON EĞİTİMİN DEVAM ETMESİ PLANLANIYOR

Erol Özvar, 1,5 yıl öncesinde olduğu gibi 2021-2022 eğitim öğretim döneminde üniversitelerde yüz yüze eğitime geçileceğini, çevrim içi, senkron ve asenkron gibi uzaktan eğitim yöntemleri ile öğretim imkanlarının daha da zenginleştirileceğini belirtti.

8 Eylül 2021 tarihinde yaptığı bu açıklama sonrasında birçok üniversitede asenkron eğitimlerin sürdürülebileceğini ve devamsızlık konusunun da üniversiteler tarafından açıklanacak kararlar ile öğrencilerle paylaşılacağı açıklandı.