Ana Sayfa GÜNDEM Yeni Bir Askerlik Uygulaması Gündemde!

Yeni Bir Askerlik Uygulaması Gündemde!

Bedelli askerlik sürecinin netlik kazanmasının ardından şimdi de gündeme gelen yeni bir konu askerlik programının değiştirileceği yönünde detayları içeriyor.

32
0

Bedelli askerlik sürecinin netlik kazanmasının ardından şimdi de gündeme gelen yeni bir konu askerlik programının değiştirileceği yönünde detayları içeriyor.

Türkiye, 24 Haziran seçimleri sonrasında gözleri yeni sürece dikmişken en çok merak edilen konu yeni sistemde askerlik prosedürlerinde bir değişiklik olup olmayacağı yönündeydi. Bu kapsamda ilk etapta bedelli askerlik uygulamasının kesin şekli belirlenerek yasalaştırılırken, şimdi de askerlikle ilgili olarak yeni bir süreç başlayacağı gündeme getirildi. Ekim ayından itibaren uygulanması beklenen yeni sistem hakkında detayları Ak Parti Grup Başkanı Necati Bostancı aktardı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce gerçekleştirilen grup toplantısında bedelli kanunlarına gerek kalmayacak yeni bir sistem üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı ve bu söyleminin ardından çalışmalar hızlı bir şekilde başlamıştı. Netlik kazanan çalışmanın detayları açıklandı.

3 AY TEMEL EĞİTİM 6 AY ÖDEMELİ ASKERLİK

Bedelli askerliğin bundan sonra uygulanmayacağına işaret eden bu sisteme dair detayları aktaran Bostancı, askerlikle ilgili olarak ortaya çıkan yığılmaların azaltılabilmesi için uygulanan bedelli uygulamasının tartışmalara neden olduğuna değinerek askerliğin Türkiye’deki öneminin ve işleyişinin detaylarını paylaştı. Ekim ayından sonra uygulanmaya başlayacak olan sisteme göre askerlik tek tip olarak 9 aya çıkarılacak. İsteyenler 3 ay askerlik yaptıktan sonra kalan 6 ay için bedel ödemek suretiyle terhis olunabileceği aktarılıyor. Öte yandan isteyenler ise kalan 6 aylık sürede askerlik hizmetini devam ettirip aylık ücret alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here