Zabıta nasıl olunur? Belediye zabıta memurluğu için nereye başvurulur?

Zabıta nasıl olunur? Belediye zabıta memurluğu için nereye başvurulur?

Belediyeler her yıl eksik olan kadrolarına personel alımı yapmaktadır. Belediyelerin alım yaptığı kadroların başında zabıtalar gelir. Peki belediye zabıta memuru nasıl olunur ve 2020 maaşları ne kadardır? Belediye zabıta alımlarına başvuru yapacak kişilerin uyması gereken kriterler bulunmaktadır.

Belediyeler her yıl personel açıklarını alım yaparak kapatıyor. Sözleşmeli ve kadrolu olarak yapılan bu alımlar her sene ihtiyaç sayısına göre yapılıyor. Belediyeler personel alımlarını resmi sitelerinden yaptıkları ilanları duyuruyor. Birçok vatandaş personel alımlarının araştırıyor.

Belediyelerin en çok alım yaptığı kadro genellikle zabıta alımları oluyor. Ancak zabıta alımlarında birçok kriter dikkate alınır. Bu kriterlerin arasında boy, kilo ve yaş gibi kriterlerdir.

Zabıta nedir?

İçişleri Bakanlığının yerel yönetimlerine bağlı olarak belediyeler tarafından görevlendirilen zabıtalar iki farklı şekilde görev yapar. Ülkemizde zabıtalar genel zabıta ve özel zabıta olarak ikiye ayrılır. Buna göre özel zabıta alımları belediyeler tarafından yapılır.

Zabıta nasıl olunur? Nereye başvurulur?

Öncelikle TSK’ya bağlı olarak çalışan ve zabıta alımlarına başvuru yapacak kişilerin TSK’daki görevlerinden ayrılmaları gerekmektedir. Aynı zamanda zabıta olabilmek için KPPS’den yeterli puanın alınması da gerekmektedir. Bu şartlara uyan kişiler belediyelerin alımlarına başvuru yapabilir.

Zabıtaların görevi nedir?

Zabıtalar genel olarak belediyelerin verdiği görevleri yerine getirmektedir. Bu kapsamda 2007 yılında yayınlanan Belediye Zabıta Yönetmeliği’nde zabıtalar hangi görevleri yapacakları belirtilmiştir. Zabıtalar il ve ilçelerde belediyeye bağlı olarak görev yaparken, köylerde zabıtalar görev alamaz.

Aynı zamanda zabıta birimlerine belediye tarafından verilen araçlar ve resmi kıyafetlerle görevlerini yaparlar. Genel olarak zabıtalar bulundukları bölgede belediyeye bağlı olarak esnafı denetler. Buna göre izinsiz olarak satış yapan sokak satıcılarına da izin vermez. Zabıtların imar ve trafik alanlarında da görevleri vardır. Zabıtalar il veya ilçe sınırlarında bulunan halka açık yerlerin denetimini, imalathanelerin ve satışların kontrolünü yapar. Zabıtaların görevleri 11 Nisan 2007 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan 26490 sayılı yönetmelikle belirtilmiştir.

Zabıta memuru nasıl olunur?

Zabıta olabilmek için 657 sayılı kanunun 48/A maddesinde yer alan şartlara uygun olunması gerekmektedir. Zabıta memurluğa belediye ilanlarından, başka bir memuriyetten geçiş veya TSK’dan istifa eden kişiler müracaat edebilir.

Dışarıdan alımlar ile zabıtalar nasıl olunur?

Dışarından alımlarda kastedilen memuriyeti veya TSK ile ilişkisi olmayan kişilerdir. Bu kişilerin Türk vatandaşı olması ve en az lise veya dengi bir okuldan mezun olması gerekmektedir. Ayrıca sicil kayıtlarının da temiz olması aranan diğer bir şarttır. Bunların yanı sıra aranan özel şartlar şu şekildedir;

  • Erkeklerde en az 1.75 boy, kadınlarda en az 1.67 boy uzunluğunun olması,
  • Vücut kitle endeksine göre fazla kilolu olmamak,
  • KPSS’den en az 70 puan almak,
  • Belediyenin açtığı sınavlardan geçerli puanı almak.

Zabıta olmak için mülakatlarda sorulan sorular

Zabıta mülakatlarında genel olarak Anayasa, Atatürk İlke ve İnkılapları, 657 sayılı devlet memuru kanunları ve mahalli idarelerle ilgili temel kavramlar ile mevzuat hakkında sorular sorulmaktadır.

Başka kurumda naklen geçiş ile nasıl zabıta olunur? Şartlar nelerdir?

Uzman çavuş, askerlik veya polisliği bırakan kişiler zabıtalığa başvurabiliyor. İlk olarak TSK bünyesinde çalışan kişinin tezkeresini alması gerekmektedir. Daha sonra belediyeler tarafından açılan kadrolara başvuru yapılır. Belediye mülakatlarından onay alındığı takdirde bu kişiler zabıta olabilir. Ancak bu kişilerin genel olarak belli şartlara uyması gerekir. Bu şartlar;

  • Adli olarak sorunlu olmamak,
  • Emre itaatsizlik suçunun olmaması,
  • Sicilin temiz olması, 30 yaşının altında olunması şartı aranan şartlardandır.

Bu şartların dışında geçişle zabıta olunması durumlarında KPSS şartı aranamaz.

Belediyelerden istenen belgeler

Belediye zabıta alımlarında ilk kez başvuru yapacak kişilerin kimlik belgesi ve öğrenim belgesini hazırlaması gerekir. Bu belgelerin yanı sıra;

Adli sicil kaydı,

Terhis ve tezkere belgesi,

Sağlık raporu da istenen belgelerdendir.

2020 zabıta maaşları ne kadar?

Belediye çalışanlarının maaşlarına belediye karar verir. Ancak 2020 yılında genel olarak 3500 TL maaş verilmektedir. 25 yıllık görev yapan zabıtalar kanun gereği daha fazla maaş almaktadır. 2020 genel olarak zabıta maaşları ilk kez göreve başlayacaklar için 3500 TL ile 4500 TL arasında değişmektedir.