29 Kasım 2019 Cuma 22:28
Zabıt Katibi nasıl olunur, ne iş yapar? 2019 Zabıt Katibi maaşları
Takip Et:

Yargıtay tarafından yapılan duyuruyla sözleşmeli Zabıt Katibi sözleşmeli personel alımı yapılacağı duyuruldu. İlanın ardından vatandaşlar zabıt katibi ne iş yapar, ne kadar maaş alır gibi soruları araştırmaya başladı.

Zabıt Katibi

Resmi gazetede bugün yer alan ilana göre Yargıtay tarafından 28 tane sözleşmeli zabıt katibi alımı yapılacak. Bu açıklamanın ardından vatandaşlar zabıt katibi maaşlarını merak etmeye başladı.

 Yargıtay zabıt katibi olmak isteyenlerin başvuru koşullarını açıkladı.

Sözleşmeli zabıt katibi başvuru şartları

 1. Yüksekokul ve fakültelerin bilgisayar bölümü mezunları, adalet yüksekokulu mezunları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü mezunları, adalet ön lisans programı mezunları, adalet meslek lisesi veya diğer lise ve dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümü mezunları başvurabilir. Bu okullardan mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar kullanımı sertifikası istenmeyecektir.
 2. İlk madde de sayılanların dışında, ez az lise veya dengi bir okuldan mezun olup, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı daktilo ve bilgisayar sertifikasına sahip olanlar başvurabilir. Sertifikaları 09/12/2019 – 13/12/2019 tarihleri arasında Başkanlığımıza teslim edilmeli veya 0312 416 02 90 numarasına faks yoluyla gönderilmelidir.
 3. Başvurusu kabul edilen adayların hepsi bilgisayar kullanım sınavına girecektir.
 4. Uygulama sınavının yer, saat ve tarihi Yargıtay’ın intenet sitesinden duyurulacaktır.
 5. Uygulama sınavında, sınav komisyonunca belirlenecek metni bilgisayar ile imla ve noktalama kurallarına uygun olarak, doğru ve vuruş hesabı yapılmadan üç dakikada en az doksan kelime yazma şartı aranacaktır.
 6. Doğru kelime sayısının hesabında; verilen metne uyulup uyulmadığı, yanlış kelime sayısı ile yazı içinde kelime ve cümle tekrarı ile anlam bütünlüğünün nasıl olduğuna dikkat edilecektir. Bu işlem sırasında yanlış yazılan kelime sayısı toplam metnin %40’ından fazla olması halinde metnin anlam bütünlüğü şartın uymadığı kabul edilecektir.
 7. KPSS sınav puanının %50 ‘si ile bilgisayar uygulama sınavında yazılan en çok kelime sayısı 100 puan kabul edilip her bir doğru kelime karşılığı oluşan katsayı puanı ile yazılan kelime sayısının çarpımıyla elde edilen puanın %50’sinin toplamı esas alınarak, en yüksek puandan başlanılarak her öğrenim düzeyi için açılan pozisyon sayısının 10 katı aday sözlü mülakata çağırılacak. Son sırada aynı puana sahip olan birden fazla aday olursa, bu kişilerin hepsi sözlü sınava çağırılacaktır.
 8. Sözlü sınavında bir konuyu kavrayıp özetleme, muhakeme gücü ve ifade yeteneği, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerin mesleğe uyguluğu, özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılık ile genel kültür ve genel yetenek alanlarından yapılacaktır. Adaylar KPSS puanının % 35’i ve Uygulama sınavı puanının %35’i ile sözlü sınavın %30’u dikkate alınarak yapılan hesaplama sonucu başarı sıralaması belirlenecektir.

Zabıt Katibi 620

Zabıt katibi maaşı ne kadar?

Zabıt katibi olarak çalışacak kişilerin maaşları Yargıtay başkanlığı tarafından açıklandı. Yapılan açıklamaya göre maaşlar şu şekilde belirlenmiştir.

 

En az lise mezunu Zabıt Katibi maaşları

 • 5 yıldan az görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 051,29
 • 5-10 yıl arasında görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 140,79
 • 10-15 yıl arasında görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 229,81
 • 15-20 yıl arasında görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 343,11
 • 20 yıldan daha fazla görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 521,36

En az yükseköğretim ve lisans mezunu Zabıt Katibi maaşları

 • 5 yıldan az görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 110,81
 • 5-10 yıl arasında görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 244,70
 • 10-15 yıl arasında görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 372,52
 • 15-20 yıl arasında görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 505,18
 • 20 yıldan daha fazla görev yapan zabıt katibi maaşı 3 bin 654,69

Zabıt Katibi 3

Zabıt Katibi ne iş yapar?

Yeni başlayanlar ilk olarak kurumda belge arşivlenmesinde görev alır. Bununla birlikte; iş bölümüne göre verilen işleri zamanında yapmak, dosyaları ve evrakları zamanında kaydetmek, yargı süreci devam eden dosyaları düzenli bir şekilde muhafaza etmek, müzekkereleri yazarak takip etmek, duruşma ve keşif işlemlerinde hazır bulunarak tutanağı yazmak ve imzalamak, Cumhuriyet başsavcılığı işlemleri ile daire ara kararlarının gereğini yapmak, fiziki olarak bilirkişilere gereken dosyalarla ilgili işlemleri yamak, her türlü tebligat evrakını hazırlamak, dizi pusulası tutmak, işi biten dosyaları arşive kaldırtmak gibi işleri yapmakla yükümlüdür.


Son Güncelleme: 29.11.2019 22:28
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler