Yurt dışı işleri için yurdışı gezisi devlet destekleri

Yurt dışı işleri için yurdışı gezisi devlet destekleri

Yurt dışında yapılan iş gezilerinde devlet destek ödenek vermektedir. Yurt dışı işleri için yurt dışı gezisi devlet desteklerini araştıranlar için işte detaylar…

Devlet, yurt dışında düzenlenen iş gezilerinde kişilere destek vermektedir. Yurt dışındaki işlerle ilgili tüm faaliyetlerde konaklama, seyahat ve tercüme gibi masrafları devlet desteği ile sağlanmaktadır. Devletin yurt dışı gezileri için yaptığı destek miktarı yüzde 70’dir. Toplu iş gezilerinde ise devlet, 10 firmanın başvuru yapması halinde yüzde 50 destek vermektedir. Yurt dışı gezileri için devlet yardımlarından yararlanmak isteyen firmalar fuar ve iş gezilerinde verilen teklifin onaylanmasından sonra devlet desteğinden yararlanmak için kılavuz almak gerekir. Tüm masrafları seyahat ve konaklama masraflarının yüzde 70 ‘i TCMB tarafından EFT ile firmalara yapılmaktadır.

KOSGEB yurtdışı iş gezisi

KOSGEB tarafından toplu iş gezilerinde 10 firmanın toplu olarak yaptıkları fuar, iş gezisinin yurt dışı faaliyetlerinde yüzde 50 devlet desteği verilmektedir. Ticari amaçlı olarak yapılan yurtdışı gezilerinde verilen bu desteği almak için 10 firmanın toplu olarak iş gezisi programı oluşturması karşılığında yapılan harcamalar firmalara geri ödenmektedir. Fakat bunun için oluşturulan iş gezisi programının belirli nitelikleri taşıması gerekmektedir.

Gezilerin iş görüşmeleri, işletmeler arası ikili görüşmeler, fabrika, sanayi kuruluşları, teknopark ve finans grupları ile görüşmeler ya da yurt dışı fuar ziyaretleri olarak yapılması en az ikisinden birinin bu kapsamda yapılacak iş gezileri için devlet destekleri ödenmektedir. Yapılan yurt dışı gezilerinde desteklenecek giderler; konaklama, rehberlik, tercüme, seyahat ve fuara giriş ücretleridir.

KOSGEB tarafından yüzde 50 devlet desteği almak isteyenler mutlaka KOSGEB yurt dışı iş gezi başvuru formu dilekçesini doldurmalıdır. Bu başvuru dilekçesi ve yukarıda anlatılanlar iş gezi programı ile başvuru yapmaları gereklidir.

KOSGEB yurtdışı fuar desteği

Genel destek programı yurt dışı iş gezisi desteği başvuru formu, yurt dışı iş gezisi desteği programı hizmet merkezi başvuru formu ve yurt dışı iş gezisi desteği meslek kuruluşu ve organizatör kuruluş başvuru formlarının ayrı doldurulması gerekir. Seyahat sonrası destekten yararlanmak için başvuru formu ile birlikte yurt dışı iş gezisi sonuç raporu hazırlanmalıdır. Hazırlanan raporun uygunsuzluk görülmediği takdirde KOSGEB destek sağlamaktadır. Bu belgelere ek olarak ise şirketlerin alacakları destek kapsamında alınan hizmetlerin faturaları, fatura yerine geçen belgeler, hizmet sağlayıcılarına ödeme yapılan banka dekontu, işletmenin borcu yoktur yazısı gibi belgelerde ibraz edilmelidir.

Destekten yararlanma koşulları

KOSGEB Genel destek programı yurt dışı fuar desteği yararlanmak isteyen şirketlerin mutlaka işletmenin sahibi, çalışanı veya iş ortağı olması lazımdır. Aynı zamanda programdan yararlanmak isteyen işletmenin veri tabanında yer alması, kaydını yaptırması gerekir. Daha sonrasında işletme KOSGEB birimine başvuru yapması gerekir. Başvurusu kabul edilen işletmeden taahhütname istenmektedir. İşletmenin taahhütnameyi vermesi halinde, taahhütnamenin KOSGEB biriminde kayda alındığı tarih, programın başlangıç tarihi olarak sayılır.

Fuar desteği ne kadar?

KOSGEB Genel Destek Programı kapsamında işletmelere verilen yurt dışı iş gezisi için işletme başına sağlanacak azami destek miktarı 2.000 TL’ dir. Destek oranı 1.ve 2. bölgeler için yüzde 50, 3.ve 4. bölgeler içinse yüzde 60’dır.

Ek olarak Yapı Kredi, QNB Finansbank, İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, İNG Bank, Akbank, Albaraka Türk, Garanti Bankası da müşterilerine tatil kredisi verir. Bankaların ihtiyaç kredisi kampanyalarından da faydalanarak daha uygun faiz oranları ve vadeler ile tatil sağlanabilir. Faiz oranları yüzde 1,79 ile yüzde 2,19 arasında değişkenlik göstermektedir. Banka şubelerine giderek TC kimlik belgesi, ikametgah belgesi ve gelir belgesi ile kredi başvurusunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu kredileri yurt içi ve yurt dışında kullanabilirsiniz.