Yüksek Hızlı Tren'e şehirlerarası ekspres seferlerler

Yüksek Hızlı Tren'e şehirlerarası ekspres seferlerler

Ulaştırma Bakanlığı, Yüksek Hızlı Tren hatları ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Yüksek Hızlı Tren'e şehirlerarası ekspres seferler ekleneceğini duyuran Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 2020 senesinde uygulamanın başlayacağını açıkladı…

2020 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında demiryollarında yapılacak olan yatırımlar da görüşüldü. Yüksek Hızlı Tren ile ilgili olarak gerçekleştirilecek faaliyetler, program kapsamında açıklandı. Bu programa bakıldığında, Yüksek Hızlı Tren hatlarında verimliliğin artırılması adına Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, yeni bir işletme modeli ortaya koyma kararı aldı. Bu karar kapsamında Yüksek Hızlı Tren hatlarında büyük şehirlerin arasında ekspres seferler düzenlenecek.

Sabah Gazetesi’nden Barış Şimşek’in yaptığı habere bakıldığında, Yüksek Hızlı Tren hat uzunluğu 2020 senesinde 1213 kilometre seviyesinden 2269 kilometre seviyesine yükselecek. Bu bağlamda Ankara ve Sivas arasındaki YHT hattı da 2020 senesinde işletmeye aşınan hatlardan biri olarak karşımıza çıkacak.

Demiryollarında modenizasyon ve altyapı iyileştirme faaliyetlerinin devam ettirilmesi yanında, elde bulunan hatlarda 2657 kilometrelik elektrik ve 2654 kilometrelik sinyal yatırımı da gerçekleştirilecek. Elektrikli hat uzunluğu 45 seviyesinden 49 kilometreye, sinyalli hat uzunluğu da 50 kilometreden 56 kilometreye yükselmiş olacak.

Ticareti Etkileyecek

2020 senesinde yeni demiryolu hatlarının da hazır olması beklenenler arasında yer alıyor. Yapılan planlamalara bakıldığında Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi imalat sanayisinde hizmet verecek. Ayrıca Konya-Gaziantep demiryolu hattı da sona erdirilerek sanayi de Adana, Mersin ve İskenderun limanlarına ticari taşımacılığı daha kolay hale getirecek.