09 Temmuz 2019 Salı 00:48
Yetim maaşı başvuru şartları nelerdir? Kimler yetim aylığı alabilir?
Takip Et:

Devletin ihtiyaç sahiplerine verdiği dul ve yetim maaşları 2019 yılında da verilmeye devam edecek. Yetim ve dul maaşlarına ayrıca yıl içerisinde de zamlar verilmektedir. Temmuz ayı itibariyle zam yapılan dul ve yetim maaşlarının nasıl alınacağı merak ediliyor. Dul ve yetim maaşlarını alabilmek için belirli şartlara uyulması gerekmektedir. Şartlara uymanız halinde başvurunuz değerlendirilir. Şartlara uymuyorsanız başvurunuz olumsuz sonuçlanır. Başvurularınızı eksiksiz yapmanız ve belirlenen şartlara uymanız gerekmektedir.

Yetim Maaşı Nedir?

Yetim maaşı dul ve yetimlere devlet tarafından verilen yardımdır. Devlet dul ve yetimlere maddi destek sağlamaktadır. Bu maddi destek Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmektedir. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara pek çok yardım sağlayan Sosyal Güvenlik Kurumu, yetim ve dullara da yardım etmektedir.

Yetim Maaşını Kimler Alabilir?

Yetim maaşı alabilmek için bazı şartlara uyulması gerekmektedir. Bu şartlara uyanlar yetim ve dul maaşlarını alabilirler. Yetim maaşını ebeveynlerinden biri ölen çocuklar alabilmektedir. Dul maaşını da eşleri ölen vatandaşlar alabilmektedir.Eşi ölen vatandaşlar eşi öldükten sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip başvuruda bulunur ve maaşı alabilir. Dul ve yetim maaşları eş ve çocuklara belirli oranlara bölünerek verilir.

Yetim Maaşı İçin Hangi Kuruma Başvuru Yapılır?

Yetim maaşına başvurabilmek için ebeveynlerden birinin ölmüş olması gerekmektedir. İstenen tüm evraklarla birlikte maaşı alacak kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna gitmesi gerekmektedir. Bütün işlemlerle SGK ilgilenmektedir. Dul ve yetim maaşları için başvurular Sosyal Güvenlik Kurumuna veya il- ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.

Dul Aylığı Nedir?

Eşlerini kaybedenlere verilen maaş dul maaşıdır. Yetim ve dul maaşları birlikte verilir. Verilen maaşlar ebeveyn ile çocuklar arasında bölüştürülür. Boşanmış çiftlere bu maaş verilmemektedir. Eşlerden biri vefat etmişse, yaşayan eş dul maaşı alabilmektedir.

Dul Aylığı Kimlere Verilir?

Eşlerini kaybeden vatandaşlara dul maaşı verilmektedir. Boşanma durumunda verilen para nafaka olarak adlandırılır. Boşanan veya ayrılma durumunda olan eşlere dul maaşı verilmez. Dul maaşını eşleri ölen vatandaşlar alabilmektedir.

Yetim Maaşı Yaş Sınırı Nedir?

Yetim maaşı çocuklara belirli oranlarda paylaştırılmaktadır. Bu paylaşım yaşa ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Yetim maaşı alabilmek için 18 yaşından küçük olmak gerekir. Erkek çocuklar üniversite okursa bu yaş sınırı 25 e kadar çıkar. Kız çocuklarda yaş sınırı bulunmamaktadır. Evlenene kadar yetim maaşı alma hakkına sahiptirler. Fakat evlendikten sonra boşanırsa ve yetim aylığına tekrar başvurursa başvurusu onaylanmaz. Kız çocukları sigortalı bir işte SGK kapsamında olursa yetim maaşını alamaz.

Yetim Maaşı Başvuru Şartları Nedir?

Belirli şartlara uyan vatandaşlar SGK tarafından verilen yetim ve dul maaşlarını alabilmektedir. Yetim maaşı için başvuru şartları şunlardır:

-Ebeveynlerden birinin ölmüş olması.

-18 yaşından küçük olması veya üniversite okuyor olması.

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması.

-Sigortalı olarak herhangi bir yerde çalışmıyor olması.

Dul Maaşı Başvuru Şartları Nedir?

Dul maaşı alabilmek için belirli şartlara uyulması gerekmektedir. Dul maaşı başvuru şartları şunlardır:

-Evli durumdayken eşinin vefat etmesi.

-Başvuran kişinin sigortalı olarak çalışmaması.

Yetim ve dul maaşları veren Sosyal Güvenlik Kurumu bu şartları belirlemiştir.

Yetim ve Dul Maaşı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yetim ve dul maaşı almak isteyenler başvuru şartlarına uymak zorundadır. Şartlara uyan vatandaşlar belgelerini eksiksiz şekilde SGK ye götürmelidir. İstenen belgeler şunlardır:

-Ölüm belgesi.

-Kimlik fotokopileri.


-Başvuru dilekçesi,

-İkametgah belgesi,

-Vesikalık fotoğraf,

-Maddi durumu gösteren belge,

-Sağlık dökümleri

-Ziraat Bankası hesap numarası,

-Vukuatlı nüfus kayıt öneği.

Yetim maaşı için yapılıyorsa ek olarak şu belgeler de istenebilir:

-Veraset ilanı.

-Ölüm defin tutanağı

-Öğrenci belgesi.

Yetim ve Dul Maaşı Başvurusu Nereye Yapılır?

Yetim ve dul maaşları ile ilgili her şeye Sosyal Güvenlik Kurumu bakmaktadır. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmaktadır. Başvurular ayrıca il ve ilçe müdürlüklerine veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na da yapılabilmektedir.

Yetim Maaşı Başvurularında Ek Belge Talep Edilir Mi?

İstenilen belgeler dışında ek bir evrak istenmemektedir. Eksiksiz bir belge varsa Sosyal Güvenlik Kurumu eksik olan belgeyi getirmenizi istemektedir. Bütün evraklar getirildikten sonra başvurunuz işleme alınacaktır.

Yetim Maaşı 2019’da Ne Kadar Oldu?

Yetim maaşları değişiklik göstermektedir. Alınan maaşa göre değişen yetim maaşlarının asgari ücret olduğunu düşünürsek yetim ve dul maaşları 550 TL olarak hesaplanmaktadır. %75 lik hesaplama yapılır.

Dul ve Yetim Maaşının Hesabı Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvelik Kurumunun verdiği dul ve yetim maaşları ölen kişilerin aldığı maaşa göre hesaplanır. Alınan maaşın %75 i verilir. Bu oran eşe ve çocuklara belirli oranlarda paylaştırılır.

Yetim Maaşının Yüzde Kaçını Çocuk Alır?

Ölen eşin ve ebeveynin maaşına göre verilen dul ve yetim maaşları, eş ve çocuklara belirli oranlarda paylaştırılmaktadır. Çocuklara düşen pay %25 olarak belirlenmiştir. Maaşın %75i verilmektedir. Bu maaşın %25i yetim maaşı olarak çocuğa verilir.

Dul Maaşının Yüzde Kaçını Eş Alır?

Ölen eşin maaşının %75i eşe ve çocuğa verilmektedir. Çocuğa %25i düşerken eşe daha fazla miktar düşmektedir. Eş, ölen eşin maaşından aldığı %75in %50sini alabilmektedir.

Yetim ve Dul Maaşı Başvuru Sorgusu Nereden Yapılır?

Yetim ve dul maaşı almak isteyenler başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumuna yapmaktadır. Başvuru sürecini  www.turkiye.gov.tr adresinden takip edebilirler. E-devlet üzerinden yapılacak olan başvuru sonuç ilanlarına kolaylıkla ulaşabilirler.

Yetim ve Dul Maaşı Başvurusunun Sorgusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sistemine giriş yaparak kolayca başvurunuzu takip edebilirsiniz. E-devlet sitesine girdikten sonra arama kısmına Sosyal Güvenlik Kurumu yazarak istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz. Daha kısa bir yoldan başvurunuza ulaşmak istiyorsanız arama kısmına yetim ve dul aylığı başvuru sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Başvuru sonuçlarını oradan görebilirsiniz.

Yetim ve Dul Aylığı Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Yetim ve dul maaşı almak için başvuru dilekçesi yazmak oldukça kolay. Kimlik bilgilerinizin ve temel ölüm bilgilerinin de bulunduğu yetim ve dul aylığı talep ettiğinizi yazdığınız yazıyı kuruma vermeniz gerekmektedir. Dilekçe önekleri Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi sitesinde yer almaktadır.Son Güncelleme: 09.07.2019 00:48
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler