Yeterlilik Belgesi Olmayan İnşaat İşçisi Çalıştırılmayacak

Yeterlilik Belgesi Olmayan İnşaat İşçisi Çalıştırılmayacak

Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte mesleki yeterlilik belgesi olmayan inşaat işçileri kamudan alınan ihalelerde ve hizmetler çalıştırılmayacak. İnşaat işçilerinin mesleki yeterlilik belgesi almasını ilgilendiren yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Aralarında inşaat demircisi, kalıpçısı, duvarcısı, sıvacısı ile kaynakçısının da olduğu tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışan 117 meslek için, mesleki yeterlilik belgesi olmadan kamunun hizmet alım ve yapım işlerinde çalıştırılamayacağı kararı çıktı. Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği ve Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlandı.

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, yapılan değişikliklerin yüklenici şirketleri bazı sorumluluklar getirdiğini ifade etti. Ceylan, bundan sonra yüklenici firmaların 117 meslekte, mesleki yeterlilik belgesi olmayan kişilerin kamudan alınan ihalelerde görevlendirilemeyeceğini belirtti.

Değişikliklerle mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun Kamu İhale Kanununa eklendiğini vurgulayan Ceylan, iş kazalarını en aza indirmek, üretimde verimlilik sağlamak ve çalışma hayatında nitelikli elemanlar kazandırmak için bu kararın alındığını belirtti.

Bu kararlar sonrasında kamu kapsamında hizmet alım ve yapım işlerinde belgesiz elemanlara izin verilmeyecek. Bu karar ile birlikte hem iş güvenliği sağlanmış olacak hem de nitelikli elemanlar çalıştırılmış olacak.