Yeşil Kart nasıl çıkarılır? 2019 Yeşil kart alma şartları

Yeşil Kart nasıl çıkarılır? 2019 Yeşil kart alma şartları

Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinde başlangıç göstermiştir. Bu uygulama ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar kapsam altında toplanmıştır. Şu anda yeşil kart sigortası işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır. Peki Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır? İşte detaylar…

Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır?

Yeşil kart alabilmek için ilk olarak gelir testi başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Gelir testi başvurusu da ikametgahın bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ila gerçekleştirilmektedir.

Testin sonuçlanması ardından yeşil kart başvurusu yapmak için bağlı olunan SGK Merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Yeşil Kart Açtırma Koşulları

Hane halkı gelirinin kişi başı ortalamasının net asgari ücretin 1/3’ü oranının altında olması gerekmektedir. 2019 senesinde asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi dışında 1/3’ü 609,57 TL’dir. Yani ortalama geliriniz kişi başı 609,57 TL altında ise gelir sonucunuz yeşil kart olarak belirlenebilir.

SGK yeşil kart için aranan diğer koşullara bakıldığında başvuru yapan kişinin emekli olmaması, herhangi bir kapsamda sigortalı olmaması, vergi veya çiftçilik kaydının olmaması gerekmektedir.

Yukarıdaki koşulların sağlanması durumunda yeşil kart sahibi olabilirsiniz. Başvurular SGK tarafından onaylanır. Yeşil Kart primi 2019 senesinde aylık olarak 76,74 TL olarak belirlenmiştir.

Başvurular sonrasında yeşil kart başvurusunun onaylanması halinde kartın çıkış süresi 10 gün ile 15 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Yeşil Kart Sağlık Sigortası Sorgulama

Yeşil kart sigorta sorgulama işlemleri e-devlet sistemi aracılığı ile kolaylıkla yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yapılması sonrasında arama bölümüne SGK-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) yazarak işleminizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama yapıldıktan sonra Tescil Kapsamı bölümünde “60/c1 Primi Hazine Tarafından Karşılananlar(Yeşilkart)” ibaresi yer alıyorsa başvurunuz kabul görmüş demektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.