Yeni tip korona virüs nedeniyle ölenler nasıl defnedilecek? Defin işlemleri islami usullere uygun olacak mı?

Yeni tip korona virüs nedeniyle ölenler nasıl defnedilecek? Defin işlemleri islami usullere uygun olacak mı?

Son dönemde Çin'de ortaya çıkan koronavirüs tüm dünyayı esir almaya ve insanları ölürmeye devam ediyor. Birkaç gün önce Türkiye'de ilk ölümün gerçekleştiği açıklanmasının ardından bu kişinin nasıl gömüleceği konusu akıllara takıldı ve arama motorundan Yeni tip korona virüs nedeniyle ölenler nasıl defnedilecek? Defin işlemleri islami usullere uygun olacak mı? Soruları araştırılmaya başlandı. İşte defin işlemleri ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs’ün getirdiği hastalıklar doğrultusunda hayata veda eden kişiler nasıl defnedilecek? Kişiler islamda yazılan kurallara göre mi gömülecek? Sorularının cevapları aranmaya başladı. Ülkemizde koronavirüs nedeniyle bir kişinin ölmesinden sonra sosyal izolasyon, hijyen kuralları tarzındaki konular sıklıkla ve titiz bir şekilde uyulmaya, takip edilmeye başlandı.

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler nasıl defnedilecek?

İlk kez Çin’in Wuhan şehrinde görülen ve kısa bir zamanda tüm dünyaya yayılıp binlerce insanı öldüren yeni koronavirüs, ülkemize bulaşmasının kısa bir süre sonrasında bu virüse kapılma sonucunda bir ölüm gerçekleşti. Sağlık bakanı Fahrettin Koca, dün gece saatlerinde gerçekleştirdiği basın toplantısındaki açıklamasında vaka sayısının 51’e yükseldiğini ve 1 koronavirüs kapmış olan kişinin ise hayatını yitirdiğine değindi.

Hastanın Çin ile ilişkileri bulunan bir işçisinden virüsü kaptığını belirten Sağlık Bakanı Koca, hayatını yitirmiş olan Türk vatandaşının 89 yaşında olduğuna ve bir erkek olduğuna değinerek hastalığın 60 yaş üzerindeki kişilere etkisi oldukça büyük olduğunu bundan dolayı yaşlı insanların olabildiğince, acil bir durum olmadığı sürece evden çıkmamaları ve hijyenlerine önem vermeleri gerektiğinin altını çizdi. Genç yaştaki kişilerin de virüs kapabileceğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca’nın yaptığı konuşmaların sonrasında koronavirüs sebebiyle ölen kişilerin nasıl gömüleceği konusu merak edilmeye başlandı. Kovid-19 virüsü yüzünden ölen kişilerin defin işlemleri sırasında, otopsi esnasında çalışanların kullandığı kalın eldiven, N95 veya N99 maske, gözlük, yüz koruyucu ve önlük son derece etkili şekilde virüsten korunmayı sağlıyor. Bununla birlikte bu virüs sebebiyle ölen kişilere bir değişiklik olmadan normal defin işlemleri yerine getiriliyor. Yapılan açıklamalara göre koronavirüs’ten vefat eden kişileri islami usullere göre gömüleceği bilgisi verilmekte.

Evde kal Türkiye!

1 Hafta gibi oldukça kısa bir süre içerisinde ülkemizde bu denli yayılmasından korunmak amacıyla vatandaşların devlet tarafından belirtilen kurallara uymaları ve “Bize bir şey olmaz” düşüncesinden sıyrılmaları oldukça önemli bir faktör. Bu virüsü taşıyan bazı kişiler hastalık belirtilerini göstermiyor veya oldukça hafif bir şekilde bu hastalığı atlatıyor. Bundan dolayı bu virüsün kısa bir zaman içerisinde hızla artması üzerinde etken rol oynuyor. Sağlık Bakanlığı web sitesinden paylaşılan bilgileri sıklıkla takip ederek sosyal izolasyon süresi bitene kadar konulan kurallara uymak önemli.