Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor? Yeni Kimlik Kartı Bilgileri Sorgulama

Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor? Yeni Kimlik Kartı Bilgileri Sorgulama

Yeni kimlik seri no cilt no nerede yazar? Eski kimlik kartlarında belirgin bir şekilde yazan seri no ve cilt no, yeni çipli kimliklerde zor bulunmaktadır. Vatandaş seri no ve cilt nolarının nerede yazdığını ve no'larını nasıl öğreneceklerini merak ediyor. Yeni çipli kimlik kartlarında yer alan bilgilerin nerede yazdığı ile ilgili detaylar haberimizde.

Yeni Kimlik Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

Yeni çipli kimlik kartına geçiş yapılmıştı. Yeni kimliklerin ön ve arka yüzlerinde yer alan bazı bilgiler eski kimliklere göre daha farklı. Vatandaşlar bu nedenle eski kimlik kartlarında yer alan bazı bilgilerin yeni kimlik kartlarının neresinde yazdığını merak ediyor. Özellikle yeni kimlik kartlarında seri no ve cilt nonun nerede yazdığı merak ediliyor.

Eski kimliklere bir süre önce veda edilmeye başlanmıştı. Belirlenen tarihe kadar vatandaşlar kimliklerini yenilemek zorundadır. Halen eski kimliklerini kullanan vatandaşlarda bulunmaktadır. Yeni kimlik kartları çiplidir ve üst düzey güvenliğe sahiptir. Yeni kimlik kartlarında seri numarasının ve cilt numarasının yerleri değiştirildi. Eski kimlik kartında yer alan bazı bilgilerin yeni kimlikte nerede yer aldığı merak ediliyor. Eski kimlikte, medeni hal, din, kan grubu, bağlı bulunan il ve ilçe, doğum yeri, kimliğin veriliş nedeninin ne olduğu, aile sıra no gibi pek çok bilgi yer alıyor. Yeni kimlikte bu bilgiler yazmamaktadır. Yeni çipli kimlik kartlarının ön yüzünde 11 haneli T. C. Kimlik numarası, cinsiyet, ad ve soyad, doğum tarihi, kimliğin son geçerlilik tarihi, seri numarası, uyruk ve imza bilgileri yer almaktadır.

Yeni çipli kimlik kartında cüzdan no bilgisi ön yüzde yer alan ad- soyad ve doğum tarihinin altında yazmaktadır. Yeni kartların üst kısmında da seri no yer almaktadır ve bu seri no harf ve rakamlardan meydana gelmektedir. Diğer eski kimlikte yer alan detaylı bilgiler yeni kimlikte net şekilde gözükmemektedir. Ön yüzde yer alan yonga içerisinde yazmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden bilgilere ulaşmak mümkündür.

Elektronik olan bu yonga ile ulaşılan bilgiler şunlardır:

-T.C. kimlik numarası,

-Ad- Soyad,

-Anne adı,

-Baba adı,

-Doğum yeri,

-Doğum tarihi,

-Cinsiyet,

-Medeni hal,

-Kan Grubu,

-Din,

-Veriliş tarihi,

-Seri numarası,

-Geçerlilik tarihi,

-Biyometrik veriler.

Kimlik Kartı Seri No Ne İşe Yarar?

Kimlik kartlarında yer alan seri numaraları sıra numarası ile 6 haneli bir sayı olmaktadır. Seri numarası 1 harf ve 2 rakamdan oluşmaktadır. Kadınlarda seri numaraları çift rakamdan oluşurken erkeklerde tek rakamdan oluşmaktadır. Kadınlarda olabilecek en yüksek sayı 10 dur ve erkeklerde de böyledir. Seri numarasında yer alan yazılar bilgisayarda mevcut olmayan karakterler ile yazılmaktadır. Sahte kimlik kartının önüne bu şekilde geçilmek istenmiştir. Seri numarası e- devlet işlemlerinde ve vatandaşlık işlemlerinde kullanılmaktadır.

Eski kimlik kartlarında seri numaraları kolayca bulunuyordu. Seri ve sıra numaraları eski kimlik kartlarında fotoğrafın altında yer almaktadır. Bir harf ve iki rakamdan oluşmaktadır. Seri numarası 6 haneden oluşmaktadır. Yeni kimlik kartlarında numaralar farklı yerde yazmaktadır. Seri ve sıra numaraları fotoğrafın yan bölgesinde yer almaktadır. Doğum tarihinin altında yer aldığı için göze çarpmamakta ve vatandaşlar nerede olduğunu bulmakta zorlanmaktadır.

Yeni Kimlik Kartı Bilgileri Nasıl Sorgulanır?

Yeni çipli kimlik kartlarında eski kimlik kartları gibi bilgileri göz çarpıcı şekilde kartta yazmamaktadır. Yeni çipli kartta cilt numarasını ve aile sıra numarasını öğrenmek isteyen vatandaşlar bilgilerine nereden ulaşacağını merak ediyor. Yeni çipli kartlarda yer alan detaylı bilgileri e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz. E-devlet sistemi üzerinden istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

E-devlet şifrenizi bilmiyorsanız. PTT merkezlerinden 2 TL ye şifrenizi alabilirsiniz. Sisteme T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmaktasınız. Kimlik numaranızın bulunduğu birçok belge bulunmaktadır. Pasaportunuzdan ikamet tezkeresine kadar birçok belgede kimlik numaranız yer almaktadır. Yeni çipli kimliklerin 2023 yılına kadar herkes tarafından alınması gerekmektedir. Nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak kimliğinizi almak için tarih belirleyebilirsiniz. Para yatırıldıktan sonra PTT aracılığıyla kimliğiniz adresinize getirilecektir.

Değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartları için 25 TL ücret alınmaktadır. Kayıp nedeniyle değiştirilen kimlik kartları için 50 TL ücret alınmaktadır. Yeni kimlik kartı için ödemeler anlaşmalı bankalara veya Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden yapılabilmektedir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.