Yeni Askerlik Sistemi Kabul Edildi

Yeni Askerlik Sistemi Kabul Edildi

Önceki bedelli uygulamasından yararlanamayan, bakaya ve yoklama kaçağı gençlere son bir şans tanınırken, zorunlu askerlik 6 aya indiriliyor. Askerlik modelinde yeni uygulamalar yapılıyor. Teklif edilen yeni yasaya göre erbaş ve erler için askerlik süresi 12 aydan 6 aya inerken, asteğmenler ‘astçavuş’ rütbesiyle 12 ay maaşlı hizmet yapacaklar. Kısa dönem askerlik kalkıyor bunun yerine ‘bedelli’ kalıcı oluyor.

Önceki bedelli uygulamasından yararlanamayan, bakaya ve yoklama kaçağı gençlere son bir şans tanınırken, zorunlu askerlik 6 aya indiriliyor.

Askerlik modelinde yeni uygulamalar yapılıyor. Teklif edilen yeni yasaya göre erbaş ve erler için askerlik süresi 12 aydan 6 aya inerken, asteğmenler ‘astçavuş’ rütbesiyle 12 ay maaşlı hizmet yapacaklar.
Kısa dönem askerlik kalkıyor bunun yerine ‘bedelli’ kalıcı oluyor.


Teklif edilen ve kabul edilen yeni yasaya göre bakaya ve yoklama kaçaklarına son bir hak daha tanınacak. Bu durumda olan gençler belirlenen ilk bedelli kurasına başvurabilirlerken, kurada hak kazanamayanlar ise tekrar başvuru yapamayacaklar, yeni kurallara göre silah altına alınacaklar.
Halen silah altında olanlar bedelli başvurusu yapamayacak, bedelliden vaz geçenlere yeni bir hak tanınmayacak.
Yurtdışında bulunup dövizle askerlik yapma hakkı olanlar ise 31 bin lira yatıracak.
Kabul edilebilir bir özrü olmadan yoklama kaçağı, bakaya durumuna düşenler için kaçak kaldıkları her gün kadar para cezası geldi. Bu durumda olanlar yakalandıkları güne kadar kaçak kaldıkları her güne 10 lira ceza kesilecek. Her dönem için ihtiyaç duyduğu asker sayısını bakanlığa bildiren Genelkurmay Başkanlığı, kaç gencin bedelliden yararlanacağına da belirleyecek.
Zorunlu askerlik yapan erbaş ve erler isterlerse terhis oldukları günden sonra 6 ay daha askeri ücret karşılığı görevlerine devam edebileceklerken, zorunlu askerlik yapanlara, hizmet süreleri ve sonrasında mali, sosyal haklar sağlanacak.
Silah altında olan ve ailesi zor durumda olan askerlere askeri ücretin yarısı kadar yardım yapılması öngörülen yasada, 6 ay veya 12 aydan sonra terhis olanlara, askeri öğrenci alımı ve sözleşmeli erbaş/er alım sınavlarında yüzde 20 ek puan verilecek.
Askerliğini 12 ay olarak yapanların ek 6 aylık dönem için hizmet borçlanması primleri ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödenecek.
2-3 yıllık yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından personel açığına yönelik özellikle teknik personel olarak astçavuşlar alınacak. 4 yıllık üniversite mezunları ise yedeksubaylığa başvurabilecekler.
Polis Okulu öğrencileri ve emniyet personelinin askerlik işlemleri ertelenirken, emniyette 10 yılını tamamlayanlar askerliğini yapmış sayılacak.