Yargıtay Açıkladı! Maaşı Geç Yatan Çalışan İstifa Ederse Tazminat Alabilecek

Yargıtay Açıkladı! Maaşı Geç Yatan Çalışan İstifa Ederse Tazminat Alabilecek

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi işçileri çok yakından ilgilendiren bir kararı açıkladı. Yargıtay’ın kararına göre, maaşı geç yatan çalışan istifa ederse tazminat hakkına sahip olabilecek. Alınan bu karar milyonlarca işçiyi çok yakından ilgilendiriyor.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, milyonlarca işçiyi ilgilendiren yeni bir kararın altına imza attı. Alınan karara göre, çalışanlar maaşlarının gecikmesi sonucunda istifa etseler dahi tazminat alabilecekler.

Maaşı geç ödenen bir çalışan iş akdini sonlandırdı. Kıdem tazminatı için müracaat ettiği işveren ödeme yapmayınca, çalışan kişi iş mahkemesine konuyu aktardı. 5 sene müddetle çalıştığını aktaran işçi maaşların geç yatırılmaya başlanması ve çalışanlar üzerindeki baskının arttığı için işten ayrıldığını, maaşının brüt 2080 TL olduğunu ileri sürerek, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai ücreti talep etti.

Mahkemede kendisini savunan işveren ise işçinin kendi isteğiyle istifa ettiğini ve işçinin sağlık problemleri sebebiyle istifa ettiğini beyan ettiğini söyledi.

Mahkeme Kısmen Onayladı

Şirket istifa eden işçinin işi bıraktıktan 1 hafta sonra başka bir işyerinde çalışmaya başladığını ve uyduruk suçlamalar öne sürdüğünü belirtti. Şirket fazla mesailerin ödenmediği iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını ve maaşların da verilen süre içerisinde ödendiğini iddia etti.

Mahkeme davanın kısmen onayına karar verdi. Kararı taraf avukatları temyiz edince, Yargıtay 9. Hukuk İdaresi devreye girdi.

Kıdem Tazminatına Hak Kazanacak

Yargıtay davacının ödenmeyen fazla mesai ücretlerini vurguladı ve ücretin düzensiz ve eksik ödenmesinden dolayı işçiye 4857 sayılı İş Kanunu’nun 24/2-e maddesi uyarınca haklı sebeple fesih hakkı tanındığı kararına vardı. Ayrıca davacının iş akdini haklı bir nedenle feshettiği kabul edilerek kıdem tazminatı talebinin hüküm altına alınması gerekirken reddi bozmayı gerektirdi ifadelerine yer verildi.

Bu karar ile birlikte fazla mesai ücreti verilmeyen veya maaşını geç alan işçiler istifa ederse kıdem tazminatına hak kazanabilecek.