06 Ekim 2019 Pazar 11:13
Yapı Ruhsatı nedir? Yapı ruhsatı nereden alınır?  Geçerlilik süresi ne kadardır?
Takip Et:

Bir yapının yapılabilmesi için kanuni bazı izinler gerekmektedir. Bu kapsamda alınması gereken en önemli belgelerden bir tanesi yapı ruhsatıdır. Yapı ruhsatı belirlenen projedeki bir inşaatın yapımına başlanması için alınan izin belgesidir.

3194 sayılı İmar Kanunu gereğince verilen yapı ruhsatı, bir yapının izin belgesi olmasının yanı sıra, kanuni bakımdan da bağlayıcı esaslar ve yükümlülükler içerir.

Yapı Ruhsatı Başvurusu

Yapı ruhsatı inşaata başlanabilmesi için alınan lisans belgesidir. Yapı ruhsatı zorunlu bir belgedir. Yapı ruhsatı verilmesinde arazi üzerinde yapılacak inşaata dair her türlü proje, sahiplik ve yapı bilgileri değerlendirmeye alınıyor. Yapı ruhsatı başvurusu yapı mücavir alanlar içerisinde ise belediyelere, mücavir alan dışında ise valilikler yapılmaktadır.

Yapı Ruhsatı Geçerlilik Süresi

Yapı ruhsatı belgesinin geçerlilik süresi 5 senedir. Bunun yanı sıra yapı ruhsatının verildiği tarihten itibaren 2 sene içerisinde inşaata başlanmış olması ve 5 sene içerisinde de tamamlanmış olması gerekmektedir.

Ayrıca yapılarda yenilikler yapılması da ruhsatı yenilenmesini gerektiren bir durumdur.

Kaçak Yapılar İçin Verilen Cezalar

Yapı ruhsatı hem hukuki hem de işleyiş açısından önemlidir. Yapı ruhsatı olmayan binalar kaçak sayılır ve kanunsuz olarak nitelendirilir. Yapı ruhsatı olmadan başlanılan inşaatlar hakkında durdurma kararı çıkarılır. Ayrıca binayı yapan kişilere de para cezası uygulanır.

İnşaat Ruhsatı talep edilmesi durumunda, aşağıda belirtilen işlemlerin tamamlanması gerekir.

Parsel üzerinde bina varsa ve yeni inşaat yapılacaksa “Yıkım Belgesi” almak gerekir. Eski eser tescilli yapılar için “2 numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun” yıkım hakkında onay vermesi gerekir.

Yıkım Belgesi İçin Gereken Belgeler

- Dilekçe

- Mimar veya inş. müh. sorumluluk beyanı

- Hissedar muvafakatnamesi

- T.K.T.V. Kurulu Kararı

- Belediye yazısına cevaben elektrik ilişki kesme belgesi

- Belediye yazısına cevaben su ilişik kesme belgesi

- Belediye yazısına cevaben doğalgaz ilişik kesme yazısı

- Emlak Bürosu yazısı

İmar durumları gereğince, “Tevhit-İfraz, Yola terk-Yoldan ihdas, İrtifak Hakları Tesisi vb. imar uygulamaları” varsa, serbest harita bürolarında gerekli “folye”ler hazırlatın ve“Emlak İstimlak Müdürlüğü Harita Bürosu”na müracaat edilmelidir.

Emlak İstimlak Müdürlüğü Harita Bürosu’nda işlemlerinin yapılmasının ardından parsellerin yeni durumu Tapu Sicil Müdürlüğü’nde tescil edilmelidir.

Uygulama projelerinin hazırlattıktan sonra inşaatınızın denetimi için mal sahibi olarak bir “Yapı Denetim Bürosu”yla anlaşma imzalanması gerekir.  Yapı Denetim Bürosuna hazırlanan uygulama projelerini onaylatılmalıdır.

Daha sonra ise gerekli ruhsat harç ve ücretleri yatırılmalıdır.

İnşaat Ruhsatı İçin Gereken Belgeler

- Dilekçe

- Varsa hissedar Muvafakati

- Mimari Proje

- Statik Proje ve Hesapları ve Zemin Etüd Raporu

- Yapı Denetim Evrakları

- Yapı Denetim İzin Belgesi

- Yapıya İlişkin Bilgi Forumu

- Yapı Denetim Taahhütü

- Denetçi Adres Beyanı

- Yapı Denetim Hizmet Sözleşmesi

- Müteahhit Evrakları

- Mal sahibi Müteahhit Sözleşmesi

- Müteahhit Taahhütnamesi

- Vergi Levhası

- Ticaret Odası Faaliyet Belgesi

- Şantiye Şefi Müteahhit Sözleşmesi

-Şantiye Şefi Taahhütnamesi

- Şantiye Şefi Adres BeyanıSon Güncelleme: 06.10.2019 11:13
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler