Yanlış Hesaba Para Yatırılırsa Ne Yapılabilinir?

Yanlış Hesaba Para Yatırılırsa Ne Yapılabilinir?

Günümüzde bankalar üzerinden yapılan işlemlerde pek çok hata yapılabilmektedir. Yanlış hesaba para transferi de bu hatalara örnektir. Yanlış hesaba para yatırılırsa ne yapılabilir? Yanlış bir hesaba para yatırılması halinde, yapılacak ilk şey banka ile iletişime geçmek olacaktır.

Müşterisi olduğunuz bankanın intenet bankasından veya ATM’sinden yanlış bir hesaba para transferi yapmanız halinde, bu durumu derhal bankanıza bildirmeniz gerekmektedir. Yanlış bir hesaba veya ada EFT işlemleri genellikle iptal edilmektedir. Ancak havale ile para yatırılması halinde iade işlemi daha da zorlaşmaktadır.

Eğer yanlış havalenin sebebi banka kaynaklıysa, paranızı kesin olarak geri alabilirsiniz. Ancak yaşanan bu yanlışlık sizden kaynaklanıyorsa, bu konuda banka kesin bir yaptırım yapmaz.

Öncelikle yapacağınız ilk adımın parayı göndermiş olduğunuz kişi ile iletişime geçmek olabilir. Bu sayede kişiden paranın iadesi banka tarafından talep edilmiş olur. Fakat hesap sahibinin parayı iade etme talebini reddetmesi halinde, bankanın hesaba bir yaptırımı olmaz.

Bu ve benzeri durumlarda hata yapan kişiler, karşı tarafa sebepsiz zenginleşme davası açabilir. Ancak dava masrafları da düşünüldüğünde dava açmak pek mantıklı değildir.

Parayı gönderdiğiniz hesabın sahibinin hacizli olması veya hayatını kaybeden birisine ait olması gibi durumlar daha karışıktır.

İntenet bankacılığından yaptığınız işlemelerde doldurmuş olduğunuz forma uygun olacak şekilde işlem olmadıysa, sorun banka kaynaklıdır ve işlemleri sizin yerinize banka devam ettirir. Genellikle hesap ve ad uyuşmazlığında para askıda kalır, havale veya EFT iptal talebinde bulunularak para geri iade alınabilir.