Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödeme

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödeme

Ülkemizin içinde bulunduğu koronavirüs salgını sebebiyle birçok vatandaş çalışmalarını durdurmak zorunda kalarak, maddi sıkıntılara girmiş durumda. Devlet tarafından geçtiğimiz gün hayata geçirilen yeni yardım ile Ücretsiz İzne Çıkanlara 1170 TL Ödeme Başvurusu Başladı. İşte verilen destek hakkındaki tüm detaylar.

Korona virüs salgını dolayısıyla birçok kişi işinden olurken, çoğu çalışma alanındaki şirketler işçilerini ücretsiz izne ayırdı. Bu çalışanların maddi sıkıntı yaşamaması adına devlet destek projesi geliştirdi. Artık ücretsiz izne ayrılan çalışanlar 1170 TL miktarında para alacak. Yazımızda, bu yardım ile alakalı tüm detayları sizlere derledik.

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödeme başvurusu başladı

Corona virüsün ülkemizde görülmeye başladığı andan itibaren gerekli önemleri alan ve almaya devam eden devlet, çoğu çalışma sektöründe kısıtlamalar uyguladı. Bu alınan kararlar sonucunda ise çalışanlar oldukça mağdur durumda kaldı.

Çalışanlar ücretsiz izne çıkmak zorunda kaldı

Mevcut virüs salgını sonucunda çalışan kişiler oldukça kötü bir durumda kaldı. Ülkemizde virüsün görülmeye başlamasının ardından hemen sonra çoğu çalışma alanı çalışmalarına ara verdi. Bu aranın neticesinde çalışamayan işçiler ise ücretsiz izne ayrıldı.

Ücretsiz izne ayrılan kişilerin yaşadığı gelir sıkıntısını gören devlet bir yardım projesi başlattı. Alınan bu karara göre, ücretsiz izne çıkan çalışanlar aylık 1170 TL miktarında para alacak.

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödeme başvurusu başladı

Kısa çalışma ödeneğini alamayan ve ücretsiz izne ayrılmış olan kişiler günlük 39,24TL miktarında aylık toplam 1170 TL olacak şekilde ödeme yapılacak. Devletin tarafından düzenlenen bu proje kapsamında ücretsiz izne ayrılan çalışanlara 3 aylık süre boyunca aylık 1170 TL para yatırılacak.

Ücretsiz izne çıkmış olan ve aynı zamanda 15 Mart tarihinden sonra işinden atılmış olan kişilere özel olarak 1170 TL destek para ödemesinin hayata geçirileceği açıklandı. Bununla birlikte ücretsiz izne çıkan kişiler bu süre boyunca işe geri başlayamayacak. İşe geri çağrıldığı durumda ise ceza verilecek.

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödeme başvurusu şartları nelerdir?

Ücretsiz ine ayrılan kişilere 1170 TL para ödenecek ve şuanda tam kesin olmamakla birlikte virüsten önce çalışan ancak virüs sebebiyle işinden ücretsiz izne ayrılan bütün çalışanların bu ödemeden faydalanacağı da belirtildi.

Devletin ücretsiz izne çıkan kişilere verdiği yardım çerçevesine izne çıkmış olan ve ödemeyi hak kazanan kişilere 3 ay süre boyunca 1170 TL ödeme yapılacak.

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödeme başvurusu nasıl yapılacak?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından gerçekleştirilen konuşmada, ücretsiz izne çıkmış olan kşiler 1170 TL yardımı hak edebilmeleri için intenetten, düzenlenmiş olan sisteme giriş yaparak başvuru yapmaları gerekiyor.

Ücretsiz izne çıkan kişilere özel olarak verilen 1170 TL ödemeyi alabilmek için başvuruyu işveren tarafından yapılması gerekmekte. İşveren, düzenlenen intenet sitesinde sorulan bilgileri eksiksiz şekilde sisteme işleyerek çalışanı adına ödeme başvurusu işlemini tamamlayacak.

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödemesi ne zaman yapılacak?

Ücretsiz İzne Çıkanlara 1170 TL Ödemesi ne zaman yapılacak sorusuna şu şekilde cevap verilebilir; Ücretsiz İzne Çıkanlara 1170 TL Ödemesi, ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar gerçekleştirilecektir.

Ücretsiz izin parasını alabilmek için kişilerin ayrı bir başvuru yapmalarına gerek yoktur. İşveren tarafından başvuru bu yardımı alabilmek için yeterlidir.

Ücretsiz izne çıkanlara 1170 TL ödemesinden kimler faydalanabilir?

Devlet tarafından verilen 1170 TL yardımdan yararlanabilecek kişiler şu şekildedir;

  • Ücretsiz izne ayrılmış olanlar
  • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamamış olanlar
  • 15 Mart tarihinden sonra iş akdi fes edilmiş olanlar
  • İşsizlik ödeneğine hak kazanmamış olanlar
  • Yaşlılık aylığı almayanlar