TÜVTÜRK'e muayene için gitmeden yapılması gerekenler

TÜVTÜRK'e muayene için gitmeden yapılması gerekenler

TÜVTÜRK araçların trafikte güvenli kullanılması için devlet tarafından sağlanan bir sistemdir. TÜVTÜRK araç sahiplerinin yılın belirli süreçlerinde araçlarına muayene yaptırması zorunludur. İşte araç muayenesine gitmeden önce yapılması gerekenler.

TÜVTÜRK’E GİTMEDEN YAPILMASI GEREKENLER

Tüvtürk, motorlu ve motorsuz araçların trafikteki yeterliliğini denetlemek amacıyla ülke çapında hizmet veren istasyonların adıdır. Araçlar, burada son derece detaylı olarak incelenip muayene edildikten ve araçlara yapılan muayeneler sonucunda kusursuz, hafif kusurlu ya da emniyetsiz şeklinde rapolar düzenlenip, bu raporlar doğrultusunda trafikte yer almalarına ya da almamalarına karar veriliyor. Araç kusurlarından kaynaklanan ve mal ve can kaybına neden olan kazaları ortadan kaldırmak için her yılın belli dönemlerinde yapılan muayeneler oldukça faydalı olup, araçların kusurlarını tek tek belirleyerek daha güvenli bir şekilde yol almasını sağlıyor.

TüvTürk’e Hangi Belgeler Hazır Olmadan Gidilmez?

  • Eğer aracınızın geçmiş dönemlere ait vergi ve ceza borcu bulunuyorsa ödemeden muayeneye gittiğiniz taktirde işlemleriniz yapılmaz. Trafik cezaları, kaçak geçiş cezaları gibi cezaların muhakkak önceden ödenmesi gerekmektedir.
  • Şayet yaptırmadıysa, mutlaka trafik sigortası yaptırılarak gidilmelidir. Zira bu sigorta kapsamına alınmadığı tespit edilen araçların muayenesi yapılmaz
  • Muayeneye gitmeden önce muhakkak bulundurulması gereken diğer bir belge ise Egzoz gazı ölçüm belgesi’dir ve bu belgeye sahip olmayan araçlar muayeneye giremez
  • Bir araçta bulunması gereken mecburi ekipmanların eksiksiz olarak temin edildikten sonra muayeneye gitmekte yarar vardır.

TüvTürk’e Eksik Belge ile Gidilmesi Durumunda Ne Olur?

Ülkemizde yaşanan kazaların büyük bir çoğunluğu araçların kusurları yüzünden meydana geldiği tespit edilmiş ve bunların arkasında da araç muayenelerini yaptırmadıkları ortaya çıkmıştır. Öncelikle bilinmelidir ki bu muayeneler aracınızın trafikteki durumunu belirlemek için yapılmaktadır ve bu sayede sizi ve aracınızda taşıdığınız sevdikleriniz başta olmak üzere trafikteki diğer insanların hayatlarını da tehlikeye atmamış olursunuz.

Bu nedenle belgelerinizi tamamlayıp, aracınızı muayeneye götürmeniz, her şeyden önce sizin lehinizedir çünkü denetlenen sizin aracınızın sizin ve sevdiklerinizin emanet ettiğiniz aracınızdır. Aracınızın düzgün ve eksiksiz çalışması muayene denetiminden geçmesinden önce bu nedenle önemlidir. Sadece kendi hayatınız değil, trafikteki diğer insanların hayatları da buna bağlıdır ve ihmale getirilemez.