Trendyol kimindir? Trendyol'un sahibi kimdir, ne zaman kuruldu?

Trendyol kimindir? Trendyol'un sahibi kimdir, ne zaman kuruldu?

Türkiye'nin en fazla kullanılan online alışveriş sitesi Trendyol'un sahibi merak edilmektedir. Pek çok kişi, Trendyol kimindir? Trendyol'un sahibi kimdir, ne zaman kurldu? sorularını araştırmaktadır.

Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitelerinden bir tanesi olan ve binlerce mağaza ile anlaşması olan Trendyol hakkında merak edilenlerin başında intenet sitesinin ve firmanın kime ait olduğudur. Sadece 2016 yılında 1 Milyar TL ciro yapan ve intenetten alışveriş yapmak isteyenlerin bir numaralı adresi olan Trendyol bir kadın girişimciye aittir. Yine 2016 yılında bulunduğu ve tahmin edilen büyüme oranlarını hiçe sayarak %80’lik bir büyüme yaşayan Trendyol 2010 yılından beri online alışverişin vazgeçilmezleri arasında bulunmaktadır.

Trendyol kimindir? Trendyol'un sahibi kimdir, ne zaman kuruldu?

Trendyol’un kurucusu kimdir?

2010 yılında Demet Mutlu adında ki kadın girişimci tarafından kurulan Trendyol ilk zamanlarda kadınlara hizmet vermek için kurulması planlanan bir intenet sitesiydi. Daha sonrasında siteyi sadece kadınlarla sınırlandırmaktan çıkararak erkeklere ve herkese hizmet etme anlayışı ile büyümeye başlayan Trendyol 2016 yılında mobil cihazlara da uygulama çıkararak asıl büyümesini yaşadı. Sadece 2016 yılında %80’lik bir büyüme yakalayan Trendyol aynı yıl içerisinde 5 milyon defa indirilerek rekor kırdı. Siteye müşteri ve ziyaretçi trafiğinin %60’ı telefon üzerinden gerçekleştiği bilindikten sonra mobil uygulamaya üzerine giden Trendyol 10 yılda en fazla büyüyen intenet siteleri arasında zirvede yer alıyor.

Hızlı büyüme kategorilerine bakıldığında %200 oranında büyüyen anne-çocuk kategorisi olurken %100 büyüme ile kozmetik kategorisi dikkat çekiyor. 2016 yılında bin kişilik bir kadro ile hizmet veren Trendyol’un amacı modayı herkesin ayağına ulaştırmaktır. 2020 yılında yaklaşık 40 Milyon TL yatırım alan Trendyol KleinerPerkins ve Tiger Global gibi dünya devi fonları ile desteklenmektedir.

Trendyol’un sahibi Demet Mutlu kimdir?

22 Ağustos 1971 yılında Amerika’da dünyaya gelen Mutlu Lise ve Üniversite eğitim hayatını Hong Kong, Japonya, İsviçre ve ABD gibi ülkelerde geçirmiştir. En son Amerika’da master yapmaya karar verene kadar ülke ülke gezen Mutlu Master başlangıcı ile Amerika’ya yerleşmiştir.

Masterını 2 yılında bırakarak girişimcilik ile ilgili araştırma yapmaya başlamış ve Facebook’un kurulma hikayesinden çok etkilenmiştir. Daha sonrasında hayallerini gerçekleştirmek için Trendyol intenet sitesini kurmuş ve hayallerini gerçekleştirmiştir.

Demet Mutlu trendyol sitesini 300 bin dolar bütçesi ile kurmuştur 20 yıllık bu süreçte Trendyol 150 milyon Dolara ulaşarak büyük bir başarı elde etmiştir. Sitenin bu kadar gelişmesinde Demet Mutlu kadar bir diğer önemli isim ise Mutlu’nun ortağı Bekgüm Tekin’in büyük çabalarıdır. Daha çok pazarlama konusunda çalışan Tekin büyük firmaların sitelerinde ürünlerini satabilmek için ve siteyi geliştirebilmek için çok büyük çabalar vermiştir.