Trafik Cezası Taksitlendirme Nasıl Yapılır? 2019 Trafik Cezası Affı Var mı?

Trafik Cezası Taksitlendirme Nasıl Yapılır? 2019 Trafik Cezası Affı Var mı?

Trafikteki düzeni sağlamak için sürücülere çok farklı trafik cezaları kesilmektedir. Bazı durumlarda bu trafik cezaları yapılandırma kapsamına alınır ve faizlerde indirime gidilir. Yapılandırma çıkmaması durumunda trafik cezaları taksitlendirme yoluna giderek ödenebilir. Trafik cezaları taksitlendirilirken 4 eşit parçaya bölünür ve vergi dairesi tarafından ilk taksitin ödenmesi talep edilir.

Trafikte aldığınız cezaları taksitlere bölerek ödeyebiliyorsunuz. Ancak trafik cezası yapılandırmasının her zaman yapamazsınız. Trafik cezası yapılandırması için yapılandırma kanununun çıkmış olması gerekir.

Trafik Cezası Affı

Trafik cezalarından doğan ödemeler için en son geçen yıl 7143 Sayılı Kanun ile yeniden yapılandırma yapılmıştı. Bu kanunla trafik cezalarının faiz borçları silindi ve anaparadan yapılacak ödeme için sadece %75 oranında talep edildi. Yapılandırma için taksitlere bölerek ödemek isteyenlere, anaparanın %75’lik bir kısmı üzerinden 36 aya dek taksitlendirme yapılmıştı.

Şu anda 2018 yılında çıkarılan ceza yapılandırması gibi bir kanunun çıkması gündemde yok. Eğer bir çalışma olursa kriterler geçen yıldaki yapılandırma gibi olacak. Bu yıl için trafik cezası çıkarılıp çıkarılmayacağı hakkında kesin bir bilgi yok.

Trafik Cezası Taksitlendirme

Trafik cezalarını taksitlere bölmek oldukça basittir. Ancak şunu unutmamak gerekiyor, taksitlendirme ve yapılandırma farklı işlemlerdir. Yapılandırma kararı alındığında borç faizleri silinir. Taksitlendirme işleminde herhangi bir para silme işlemi söz konusu değildir. Bunun yanı sıra taksitlendirme yapılırken tekrardan faiz hesaplaması yapılır ve taksitlendirme buna göre yapılmaktadır. Trafik cezaları 4 eşit taksite bölünerek ödenebilmektedir.

Trafik Cezası Taksitlendirme Başvurusu

Trafik cezaları için taksitlendirme yapmak istiyorsanız, bağlı olduğunuz vergi dairesine gitmelisiniz. Vergi dairesi taksit yapmak için, borcunuzun taksitlendirme farkını hesaplar ve bu miktarı borca ekler. Ardından 4 eşit parçaya bölünen borcun ilk taksitinin peşin olarak ödenmesi istenir. İlk taksit ödenmezse taksitlendirme yapılmaz. İlk taksiti ödeyenlerin işlemi tamamlanır. Geri kalan borç 3 taksit şeklinde ödenir.

Taksitlendirme için bağlı olduğunuz vergi dairesine kimliğiniz ile müracaat etmeniz yeterlidir. İşlemler için gereken formlar kurum tarafından size verilir.

Borcu taksitlendirilenlerin araç bağlama, haciz, banka hesabına bloke koyma gibi cezalar ne zaman kaldırılır?

Verilen cezaların tamamen ortadan kaldırılması için borcun tamamının ödenmesi veya borca denk düşen bir teminat gösterilmesi gerekir. Eğer ödemeler yapılmazsa cezalar kalkmaz.

Eğer trafik cezası sebebiyle hesabınıza haciz konmuşsa, bu ceza ilk taksiti ödemenizin ardından kaldırılır. Bunun için bağlı olduğunuz vergi dairesine başvuru yapabilirsiniz.