Trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadardır? Kaç gün içinde ödenirse indirim alınır?

Trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadardır? Kaç gün içinde ödenirse indirim alınır?

Ülkemizde belirlenmiş olan trafik kurallarına uyulmadığında sürücülere cezalar yazılmaktadır. Hiç de azımsanmayacak miktarlarda olan bu trafik cezaları belirenmiş bir süre içinde ödendiğinde indirimli olarak ödenebilmektedir. Peki trafik cezası erken ödeme indirimi ne kadardır? Kaç gün içinde ödenirse indirim alınır? İşte trafik cezaları indirimleri ile ilgili tüm detaylar…

Trafik kurallarına trafikte bulunan her aracın uyması gerekmektedir. Araçların trafikte bu kurallara uymaması halinde trafik cezaları uygulanmaktadır. Trafik cezaları kimi zamanlarda araç plakalarına kimi zamanlarda ise sürücülere yazılmaktadır.

Sürücülerin trafikte kurallara uymaması ve cezai işleme tabi tutulması durumunda bu cezaların miktarları değişebilmektedir. Öneğin hız sınırı 82 olan bir yolda sürücünün 100 km hızla giderken aldığı ceza ile 160 km hızla giderken aldığı ceza aynı olmamaktadır. 160 km hızla giden sürücü çok daha fazla ceza almaktadır.

Trafik kurallarına uymayarak cezai işleme tabi tutulan sürücüler, kesilen cezaları belirlenen tarihler içinde ödemeleri durumunda indirimli bir şekilde ödeyebilmektedirler. Bu ceza indirimi avantajından faydalanabilmek için sürücülerin cezanın kişilerin ellerine ulaşmasından itibaren 15 gün içinde ödemeleri gerekmektedir.

Trafik Cezası İndirimi

Trafik cezalarının 15 gün içinde ödenmesi durumunda %25 oranında indirim uygulanmaktadır. Öneğin 200 TL oranında yazılan bir ceza 15 gün içinde ödendiğinde 200 TL yerine 150 TL olarak ödenebilmektedir. Yazılan cezaların indirimli hallerini hesaplayabilmek için öncelikle alınan ceza tutarının 100 ile bölünerek sonrasında elde edilen tutarın 100 ile çarpılması gerekmektedir. Elde edilen tutar cezada yapılacak indirim miktarıdır. Bu miktar toplam cezadan çıkarılarak ödenecek olan miktar görülebilmektedir.

Trafik Cezaları Erken Ödemeler Nereye Yapılır?

Trafik cezalarının memurlar tarafından kesilmesi durumunda sürücülere bir makbuz verilmektedir. Ancak mobil EDS tarafından yazılan cezalar e-devlet sistemi üzerinden oldukça rahat bir şekilde görülebilmektedir. Yazılan trafik cezaları 3 gün ile 7 gün arasında değişen sürelerde EGM’nin sistemine düşer. Sürücülerin adreslerine ulaşması ise 10 gün ile 30 gün arasında sürebilmektedir. Bu bağlamda posta yoluyla tebliğde erken indirim süreci büyük oranda kaçırılmaktadır.

Cezaların ödenmesinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir.

PTT ile Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

PTT üzerinden trafik cezalarının ödenmesi için aşağıdaki kısımda yer alan intenet adresine gidilmesi gerekmektedir.

Bu intenet adresi üzerinde yer alan boşlukların eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması sonrasında sorgulama butonuna basılması yeterli olmaktadır.

E-devlet Üzerinden Trafik Cezası Ödeme

E-devlet sistemi üzerinden EGM’nin sistemi aracılığı ile trafik cezaları sorgulanabilir ve ödenebilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı intenet adresi üzerinden de sorgulama ve ödeme işlemleri yapılabilmektedir. Aşağıdaki kısımda yer alan intenet adresine tıklayarak e-devlet sistemi üzerinden kimlik doğrulama işleminin tamamlanmasıyla yazılan tüm cezalar görüntülenebilmektedir.

e-Devlet Aracılığıyla Gelir İdaresi Başkanlığı Üzerinden Ceza Ödeme

Aşağıdaki kısımda yer alan intenet adresine basarak açılan e-devlet sayfasında kimlik doğrulama işlemi ardından ilgili sayfaya gidilecektir. Bu sayfa üzerinde “uygulamaya git” bölümüne basılarak açılan yeni sayfa üzerinde borç bilgileri görüntülenebilmektedir.

EGM Online Trafik Cezası Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sitesi üzerinden ceza sorgulama işlemleri için aşağıdaki kısımda yer alan intenet adresine tıklanması yeterlidir. Açılan sayfa üzerinde kimlik bilgilerinin doldurulması ve doğrula tuşuna basılması gerekmektedir.