TOKİ başvurularında alınan ön başvuru ücretlerin iadesi nasıl yapılacak? Ücretler ne zaman geri ödenecek?

TOKİ başvurularında alınan ön başvuru ücretlerin iadesi nasıl yapılacak? Ücretler ne zaman geri ödenecek?

TOKİ 50 bin sosyal konut proje başvurularında alınan ücretlerin iadesi nasıl yapılacak ve ücretler ne zaman geri ödenecek sorularının yanıtı ortaya çıktı. Kurada ismini göremeyen veya kura çekiminde ismi çıkmayan vatandaşlara ne zaman geri ödeme yapılacağına ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı.

TOKİ 50 bin sosyal konut projeleri için başvurular alındı. 2+1 ve 3+1 konut başvuruları için başvuru ücretleri alındı ve başvuru ücretini yatıran ancak kura sonuçlarında ismini göremeyen vatandaşlar yatırdıkları parayı nasıl alacağını araştırmaya başladı.

TOKİ Başvuru Ücreti Nasıl Geri Alınır?

TOKİ tarafından başlatılan ve kura çekimiyle sahipleriyle buluşturulan projelere göre başvuru sahipleri belirli tarihler arasında başvuru ücretlerini yatırdı. Projenin iptali, başvuru sahibinin vazgeçmesi veya kurada ismin çıkmaması halinde TOKİ başvuru ücretini geri iade etmektedir.

TOKİ Başvuru Ücreti İadesine İlişkin Detaylar

Kura sonucunda hak sahibi olunamaması durumunda başvuru bedelleri başvuru sahiplerine iade edilmektedir.

Başvuru sonrasında haklar iptal edilir ve başvuru bedeli geri ödenir. Talep örgütlenmesi halinde ihale işlemleri talebe göre başlatılır ve başvuru sonrasında vazgeçenlere gerekli tutar geri ödenmez. Bu noktada talebin çok fazla olduğu projelerde vazgeçenlere başvuru bedelinin geri ödenmeyeceği şerhi sözleşme içerisine koyulmaktadır.

Proje için yeterli talep olmaması başta olmak üzere birçok sebeple projenin hayata geçirilmemesi halinde TOKİ tarafından belirlenen tarihte başvuru ücreti iade edilmektedir.

TOKİ Geri Ödeme Detayları

TOKİ’ye ev almak için başvuruda bulunan ve bunun için para yatıran kişilere kura sonrasındaki süreçte paralar geri ödenmektedir. TOKİ’nin belirlemiş olduğu takvime göre para geri alınabilmekte ancak özel bir şey yapılmamaktadır. Geri ödeme takvimine göre kura sonrasındaki 30 günlük zaman dilimi içerisinde ödeme yapılmaktadır. Ön başvuru ücreti, ödeme yapılan bankadan geri alınmaktadır.