TOKİ 100 bin dar gelirli ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

TOKİ 100 bin dar gelirli ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak?

TOKİ'nin başlatımış olduğu 100 bin sosyal konut projesinin başvuru süreci tamamlandı. Projeye başvuru yapan kişiler, TOKİ 100 bin dar gelirli ucuz konut kura sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtını araştırıyor. İşte proje ile ilgili detaylar.

TOKİ’nin başlattığı 100 bin sosyal konut projesinin başvuru süreci geçtiğimiz günlerde sona erdi. E-devlet sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştiren vatandaşlar, çekilişin yapılacağı tarihi bekliyor.

TOKİ sonuçları ne zaman açıklanacak?

TOKİ’nin 100 bin sosyal konut projesine 1 milyon 137 bin 982 kişi başvurdu. Binlerce kişi, uygun fiyatlarla ev sahibi olma imkanı sunan projenin kura tarihini bekliyor.

TOKİ 100 bin konut kura sonuçlarının Şubat ayı içerisinde belli olacağı açıklandı. ‘’Hak Sahibi Belirleme Kurası’’ noter huzurunda gerçekleştirecek.

1)Şehit aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri, konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2)’’En az %40 engelli vatandaşlara’’ konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3)Diğer konut alıcı adayları için, idaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

-Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar, başvuru bedellerini kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında başvuru yapılan bankanın yetkili şubelerinden geri alabilecektir.

-Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra idarece belirlenecek tarihte ‘’Konut Belirleme Kurası’’ çekilecektir.

-İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda, konut belirleme kurası ile birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecektir.

En çok konut İstanbul’da!

Sosyal konut projesi kapsamında İstanbul’da 10 bin konut yapılacak. Gaziantep’te 5 bin 200, Ankara ve Konya’da 4 bin; Balıkesir, Denizli, İzmir ve Şanlıurfa’da 3 bin 500; Bursa’da 3 bin 200, Kocaeli, Kayseri ve Eskişehir’de 3 bin sosyal konut yapılacak.