Tilavet secdesi nedir? Tilavet secdesi nasıl ve ne zaman yapılmalıdır?

Tilavet secdesi nedir? Tilavet secdesi nasıl ve ne zaman yapılmalıdır?

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte müminler Kuran-ı Kerim okuyarak Tilavet secdesini yerine getirmeye başladı. Tilavet secdesi nedir, Tilavet secdesi nasıl ve ne zaman yapılmalıdır, Tilavet secdesi Kuran-ı Kerim'de secde ayetlerinin okunmasından veya duyulmasından sonra yapılmalıdır.

Tilavet secdesi, Kuran-ı Kerim’de toplam 14 ayette bulunan secde ayetlerinin okunması yada duyulmasıyla yapılmaktadır. Kuran-ı Kerim’i hatim ederek bitiren bir müminin 14 kez tilavet secdesini yerine getirmesi gerekmektedir. Ayetlerin okunduğu veya duyulduğu anlarda Tilavet secdesi yapmak makbuldür. Ayrıca Kuran’ın okunması ya da dinlenmesi tamamlandıktan sonra da Tilavet secdesi yapılabilmektedir.

Tilavet Secdesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kuran-ı Kerim’ed 14 ayette yer alan secde ayetlerinin okunması ve duyulması halinde Tilavet secdesi yapmak farzdır. Secde ayetlerinin duyulmasından hemen sonra Tilavet yapılmasının büyük sevabı vardır. Ayrıca Kuran-ı Kerim’i hatmeden bir kişinin de hatminin sonrasında toplu bir şekilde Tilavet yapması gerekir.

Hz. Muhammed (s.a.s) secde ayetlerini duyduktan ve okuduktan sonra sahabesiyle beraber Tilavet secdesi yapmıştır. Kuran’da geçen secde ayetlerinde Allah’a iman etmeyenlerin O’na karşı geldiği anlatılmaktadır.

Tilavet Secdesi Nasıl Yapılır?

Tilavet secdesi yapılmadan önce normal bir şekilde vakit namazı kılınacakmış gibi abdest alınması ve necaset esaslarına uyulması gerekmektedir. Tilavet secdesine başlamadan önce Kıble’ye dönülmeli ve “Niyet ettim Allah Rızası için Secde-i Tilavete” denilmelidir. Daha sonra tekbir getirilerek secdeye gidilir. Secdeye giderken Bakara Suresi’nin 285. Ayetinin sonu olan “semina ve etana gufraneke Rabena ve Aleykelmasir” duası okunmalıdır.

Yalnızca 3 kez “S’übhane rabbiyel ala” denir ve secdeden kalktıktan sonra Tilavet tamamlanır. Tilavet secdesinin sonunda selam verme gereği yoktur.

Kuran-ı Kerim’de Hangi Surelerde Secde Ayeti Vardır?

- Araf Suresi 206. Ayet 176. Sayfa

- Rad Suresi 15 Ayet 250. Sayfa

- Nahl Suresi 49. Ayet 271. Sayfa

- İsra Suresi 107. Ayet 292. Sayfa

- Meryem Suresi 58. Ayet 308. Sayfa

- Hac Suresi 18. Ayet 333. Sayfa

- Furkan Suresi 60. Ayet 364. Sayfa

- Neml Suresi 25. Ayet 378. Sayfa

- Secde Suresi 15. Ayet 415. Sayfa

- Sad Suresi 24. Ayet 453. Sayfa

- Fussilet Suresi 37. Ayet 479. Sayfa

- Necm Suresi 62. Ayet 527. Sayfa

- İnşikak Suresi 21. Ayet 589

- Alak Suresi 19. Ayet 597. Sayfa

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.