Terhis, celp ve bedelli askerlik ne zaman başlıyor? 2020 askerlikte celp, terhis ve bedelli tarihleri belli oldu!

Terhis, celp ve bedelli askerlik ne zaman başlıyor? 2020 askerlikte celp, terhis ve bedelli tarihleri belli oldu!

Vatandaşlarımız koronavirüs salgınından dolayı ertelenen askerlik celp terhis ve bedelli tarihleri konusunda açıklama beklerken konuyla ilgili ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamalara göre 2020 askerlik celp terhis ve bedelli tarihleri belli oldu. İşte detaylar…

Koronavirüs salgınından güvenlik sistemi de olumsuz etkilendi. Öyle ki askerlik celp, terhis ve bedelli askerlik tarihleri süresiz ertelenmişti. Ancak yavaş yavaş normale dönmeye başlanmasının ardından konu gündeme geldi ve netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları için ertelenen tüm askerlik işlemlerinin yeniden başlatılacağını duyurdu.

Binlerce asker adayı Türk genci, 2020/2’ye göre silah altına alınacak kişiler de ne zaman askere alınacaklarını merak etmeye başladı. Kasım 2019’da silah altına alınan askerler ve aileleri de ne zaman terhis olacakları konusunda fikir edinmek istiyorlar.

Terhis, Celp ve Bedelli Askerlik Ne Zaman Başlıyor?

Binlerce ve hatta milyonlarca vatandaşımız 2020 askerlik celp terhis ve bedelli tarihlerini merak ediyor. Çünkü koronavirüs salgını bu süreçleri de olumsuz etkiledi. Yapılan açıklamaya göre 53 bin asker adayının celp işlemleri 5 Haziran 2020 tarihinde açıklanacak. Ayrıca merak edilen bir diğer konu da askerdekilerin terhis işlemlerinin ne zaman yapılacağıdır. Askerdekilerin terhis edileceği tarih ise 31 Mayıs 2020 tarihi olarak belirlendi. Askerlik celp tarihleri ise 1 Haziran 2020 tarihinde netleşecek. Bedelli askerlik için celp tarihleri de 20 Haziran 2020 tarihinde belli olacak.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek olan görevlendirme, atama ve personel temin işlemleri 1 Haziran 2020 tarihinde başlıyor. 5 Haziran 2020 tarihinde ise celp tarihleri açıklanacak. Bedelli askerlik de yine koronavirüsten olumsuz etkilenmişti. Bedelli askerlik işlemleri de 20 Haziran 2020 tarihinde başlayacak. Bakan Hulusi Akar, yaptığı açıklamada koronavirüse karşı olan mücadelede Türkiye’nin eşsiz bir önek sergilediğini dile getirirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından belirlenen askerlik işlemleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Buna göre terhisler 31 Haziran 2020 tarihinde, celp işlemleri 5 Haziran 2020 tarihinde başlıyor. Milli Savunma Üniversitesi sınavları da 14 Haziran 2020 tarihinde yapılacak. Bedelli askerlik işlemleri de 20 Haziran 2020 tarihinde başlıyor.