T.C Kimlik numarası ile SGK hizmet dökümü sorgulama

T.C Kimlik numarası ile SGK hizmet dökümü sorgulama

TC kimlik numarası ile SGK hizmet dökümünün nasıl sorgulandığı merak edilmektedir. TC ile SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi belli oldu. İşte detaylar.

TC kimlik numarası ile nasıl SGK hizmet dökümünün sorgulanacağı merak edilmektedir. Vatandaşlarımız TC kimlik numaraları ile nasıl hizmet dökümünü sorgulayacaklarını araştırıyorlar. TC ile SGK sorgulama işlemi nasıl yapılır? İşte detaylar.

Ülkemizde sigortalı olarak çalışan vatandaşlarımız, işleminin nasış yapıldığını merak etmektedir. E-devlet üzerinden SGK hizmet dökümünüzü sorgulayabilirsiniz. Bu sayede sigorta durumunuzu en güncel haliyle öğrenebilirsiniz. sorgulama işlemi sayesinde 4A, 4B ve 4C sigorta gruplarına bağlı olarak çalışan kişiler, sigorta bilgilerini detaylı bir şekilde öğrenebilirler. TC kimlik numaranız ile E-devlet üzerinden yapacağınız SGK hizmet dökümü sorgulamasında ilk işe başlama tarihi, sigorta giriş ve çıkışları, prim ödemeleri, toplam kazanç ve prim gün sayısı gibi bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

SGK hizmet dökümü sorgulama işlemi oldukça kolaydır. Öncelikle E-devlet sistemine girmeniz gerekmektedir. E-devlet sistemine giriş yapabilmeniz için de E-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranızı kullanmanız gerekiyor. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında satın alabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra arama motoruna SGK hizmet dökümü yazarsanız karşınızda çıkan panelde sigortalılık durumunuzu detaylı bir şekilde görebilirsiniz. İkinci bir sorgulama yöntemi ise SGK İl veya İlçe müdürlüklerine giderek sorgulama yapmaktadır.

TC Kimlik Numarası İle SGK Hizmet Dökümü Almak

E-devlet üzerinden işlemini gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet sisteminden bu işlemi hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için sisteme TC kimlik numaranız ve E-devlet şifreniz ile giriş yapmak zorundasınız. Sonrasında ise 4A, 4B ve 4C sigorta kollarına ait görmeniz oldukça kolay olacaktır. Bu sorgulama işlemi için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

  • e-Devlet Kapısı portalı resmi adresi olan "turkiye.gov.tr" adresine giriş yapınız.
  • e-Devlet sisteminde kullanıcı, vatandaş girişi yapmak için ekranın sağ üst kısmında bulunan "Giriş" bağlantısına tıklayınız.
  • Açılan sayfada T.C ile SGK hizmet dökümü sorgulama yapabilmek için en kolay yöntem olan e-Devlet şifresi seçeneğini kullanabilirsiniz. (Eğer e-Devlet şifresine sahip değilseniz, adınıza düzenlenmiş şifreyi tüm PTT şubelerinden temin edebilirsiniz.)
  • E-devlet Kapısı sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan "e-hizmetler" bağlantısına tıklayın.
  • Hizmetler menüsü içinde SGK hizmet listesine ulaşarak bu alandaki "" bağlantısına tıklayın. Bu sayede T.C. kimlik numaranız ile SGK hizmet dökümü yapabileceğiniz ekrana kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini bu şekilde hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Daha kısa yoldan sorgulamak için de E-devlet sistemine giriş yaptığınızda arama motoruna "SGK Tescil ve Hizmet Dökümü" yazarak direkt olarak sorgulama paneline ulaşabilirsiniz. Bu şekilde yazdıktan sonra çıkan sayfaya girerseniz başka bir işlem yapmanıza gerek kalmaz. Burada "4A tescil bilgileri", "4B tescil bilgileri", "4C tescil bilgileri" ve "Banka sandığı tescil bilgileri" şeklinde bölmeler olacaktır. Bunlardan birine tıkladığınız anda bilgilerinizi görebilirsiniz.