T.C. kimliğimi kaybettim ne yapmam gerekiyor, nüfus cüzdanı kaybetme cezası ne kadar? Yeni kimlik çıkarma işlemleri nelerdir?

T.C. kimliğimi kaybettim ne yapmam gerekiyor, nüfus cüzdanı kaybetme cezası ne kadar? Yeni kimlik çıkarma işlemleri nelerdir?

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar ne yapması gerektiğini merak ediyor. T.C. kimliğimi kaybettim ne yapmalıyım? Nüfus cüzdanı kaybetmenin cezası ne kadar? Nüfus cüzdanını kaybedenlerin yeni kimlik çıkarma işlemlerini yapması gerekmektedir. Nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz zaman neler yapmanız gerektiği haberimizde.

bir ülkenin vatandaşı olduğunuzun göstergesi nüfus cüzdanlarıdır. Nüfus cüzdanlarında adınız, soyadınız, medeni bilgileriniz, doğum tarihiniz, nerede doğduğunuza kadar pek çok önemli bilgi yer almaktadır ve başka şahıslarla bu bilgiler paylaşılmamalıdır. Bu nedenle nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz veya çaldırdığınız da önemli bir sorun ile karşılaşmamak için hemen bildirmeniz gerekmektedir. Karşılaşabileceğiniz durumlar şunlar olabilir:

-Nüfus cüzdanınızı kullanarak bankalardan kredi çekilebilir veya çek yazılabilir.

-Suç olaylarına dahil edilebilirsiniz.

-Çeşitli alışverişlerde kullanılır ve binlerce lira borçlanabilirsiniz.

-Adınıza telefon hattı açılır ve faturalar size kalır.

Bu yazılanların dışında daha bir çok kötü olay yaşayabilirsiniz. Bu nedenle nüfus cüzdanınızı kaybetttiğini an korunmak için yapmanız gerekenler vardır.

Nüfus Cüzdanı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

Nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz zaman ilk önce il ve ilçelerde bulunan nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Nüfus cüzdanımı kaybettim diyerek 3 adet biyometrik fotoğraf götürülerek başvuru yapılmalıdır. Eskiden nüfus cüzdanı kayıplarında gazeteye ilan verilmesi gerekiyordu artık bu uygulama tamamen sona erdi.

Nüfus cüzdanınızı neden kaybettiğinizi belirterek yeni çipli kimlik istediğinizi yetkililere bildimeniz gerekmektedir. Yeni kimlik çıkartmak için size bir form verilecektir. Bu formu doldurduktan sonra vermiş olduğunuz bilgiler incelenir ve yeni kimliğiniz kısa süre içerisinde adresinize teslim edilir.

Nüfus cüzdanı kaybetme işlemi için yanınızda mutlaka biyometrik fotoğraf bulundurmanız gerekiyor. Yanınızda son 6 ay içerisinde çekilmiş 3 adet biyometrik fotoğrafınız yoksa yeni kimliğinizi alamazsınızı daha sonra başvuru yapmanız ve geçici kimlik belgesi almanız gerekir. Geçici kimlik belgenizi resmi kimlik belgesi gibi kullanabilirsiniz. Yeni kimliğiniz yapıldığı zaman belirttiğiniz adrese teslime edilir.

Yeni kimlik çıkartacaksanız ve eski kimliğinizi kaybettiyseniz biyometrik fotoğraf dışında yanınızda ehliyet, pasaport,avukat kimliği, memur kimliği veya evlilik cüzdanı gibi resmi bir belge götürmeniz gerekmektedir. 18 yaşından küçük olanların kimlik değişimi vasisi tarafından yapılmaktadır.

Nüfus Cüzdanı Kaybetmenin Cezası Ne Kadar?

Nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşların akıllarına takılan en büyük soru nüfus cüzdanı kaybetmenin cezasının olup olmadığı. Nüfus cüzdanını kaybetmenin belirli bir cezası bulunmaktadır. Kayıp olayını bildirmek üzere nüfus müdürlüğüne gittiğiniz zaman size iki idari para cezası verilmektedir. Bunlardan ilkini hemen diğerini sonra ödeyebilirsiniz.

Eski sistem bu şekilde işliyordu ancak yeni çipli kimliklerden sonra bu ceza olayı kaldırıldı. Artık sadece yeni kimlik için belirli bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu ücretin ne kadar olduğunu nüfus müdürlüğünün resmi intenet hesabı üzerinden bakabilirsiniz.