TBMM'nin Gündeminde Hangi Konular Var? Mahkumlara Af-EYT-Ek Gösterge-Askerlik-Nafaka Var  Yasaları Var mı? İşte Seçim Öncesi TBMM Gündemi

TBMM'nin Gündeminde Hangi Konular Var? Mahkumlara Af-EYT-Ek Gösterge-Askerlik-Nafaka Var Yasaları Var mı? İşte Seçim Öncesi TBMM Gündemi

TBMM Genel Kurulu 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul seçimleri öncesinde çalışmalarını bıraktığı yerden devam ettirecek. Peki TBMM’nin Seçim Öncesi Gündemi Nedir? İşte TBMM tarafından seçime kadar görüşülecek olan konular ve daha fazlası…

TBMM’nin Seçim Öncesi Gündemi Nedir?

TBMM tarafından seçim öncesinde görüşülecek ve bir karara bağlanacak olan meseleler arasında Yeni Askerlik Sistemi yer alıyor. Milyonlarca genç vatandaşımız tarafından yakından takip edilen yeni askerlik sistemi kapsamındaki kanunun ne zaman yürürlüğe gireceği merakla bekleniyor.

TBMM Komisyonu’ndan onay alan yeni askerlik sistemi TBMM Genel Kurulu’na gönderilmişti. Yeni sistemin bugünlerde TBMM Genel Kurulu’nda tartışılacağı tahmin edilmekte. Yapılan açıklamalara göre yeni askerlik sistemi bayramdan evvel görüşülecek ve karara bağlanacak.

TBMM tarafından seçimlere kadar görüşülmesi planlanan bir diğer konu ise köprülerin cezaları. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde geçişine izin verilmeyen binlerce araç sahibi çok büyük miktarlarda cezalar yemişti. Bu cezaların affına yönelik olarak öne sürülen kanun teklifinin de yakın bir tarih içinde görüşülmesi ve bir karara bağlanması bekleniyor.

Hurda Araç Teşviği ve Ek Gösterge

16 yaşından daha büyük olan araçların trafikten kaldırılması ya da hurdaya çıkarılması kapsamında yeni araç satın alımlarında 15.000 TL seviyesine kadar ÖTV İndiriminin yapılması konusunun da 23 Haziran İstanbul seçimlerinden evvel TBMM’de görüşülmesi bekleniyor.

Diğer yandan 1 milyon kişiden fazla memurun uzun zamandır açıklama yapılmasını beklediği 3600 ek gösterge meselesinin de aynı zaman dilimi içerisinde bir sonuca bağlanacağı tahmin edilmekte.

Af Meselesi ve Nafaka

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından hazırlanan kanun teklifi ile mahkumlara ceza indirimi yapılması konusunun halen TBMM Komisyonu’nda olduğu bilinmekte. Bu süreç içerisinde bu kanun teklifinin komisyondan geçmesi ve mecliste görüşülen konular arasında yer alması bekleniyor.

Nafaka meselesi hakkında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül geçen günlerde bazı açıklamalarda bulunmuştu. Süresiz nafaka sisteminin adaletsiz olduğunu ve farklı sorunların yaşanmasına sebep olduğu belirten Bakan Gül, işlemlerin başlatılacağına işaret etmişti. Dolayısıyla bu meselenin de yakın bir tarihte TBMM Genel Kurulu’nda olması bekleniyor.

EYT Halen Gündemde Değil

Milyonlarca vatandaş tarafından merakla beklenen EYT meselesi hakkında ise halen bir gelişme yok. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o konu hakkındaki düşüncelerini söylemişti ve Binali Yıldırım ise EYT üzerine çalışmalar yaptıklarını ifade etmişti. Yeni bir gelişme olduğunda yine bizim sayfamız üzerinden öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.