Tatil izin belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir, başvuru nasıl yapılır?

Tatil izin belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir, başvuru nasıl yapılır?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 15 ile getirilen seyahat kısıtlaması ile izin belgesi olanlar dışında şehre giriş çıkışlar yasaklandı. Geçerli bir nedenden dolayı izin belgesi alarak başka bir şehre gitmek isteyen kişiler tatil izin belgesi başvurusu nasıl yapılır araştırmaya başladı. İşte tatil izin belgesiyle ilgili detaylar ve şartlar.

Koronavirüs salgınının tüm dünyayı etkisi altına alması sonrasında, başta ülkemiz olmak üzere birçok ülke çeşitli tedbirler almış ve seyahat kısıtlaması uygulamasını devreye sokmuştu. Mayıs ayının ikinci yarısında vaka ve ölüm sayısının azalmasıyla kontrollü normalleşme sürecine geçildi. Bununla birlikte seyahat engeli kalkacak ve Türkiye 2020 turizm sezonunu açacak. Ancak tüm bunlardan önce 15 ilde devam eden seyahat kısıtlaması için tatil izin belgesi alınması gerekiyor.

Tatil izin belgesi nasıl alınır?

Koronavirüs salgını önlemleri ile 15 günlük seyahat kısıtlaması üçüncü kez uzatıldı. Kampsam içerisinde olan Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak illerinde seyahat edebilmek için izin belgesi alınması gerekmektedir. Belgeyi alabilmek için ise bazı koşulların sağlanması gerekiyor.

Tatil izin belgesi almak için gerekli şartlar nelerdir?

İzin belgesi ile seyahat edebilmek için araçta belirli bir kişi sınırlaması olmalıdır. Turizm sezonunun 3-4 Haziran’da sezonu açmasıyla birlikte seyahat izin belgesi ile şehir değiştirecekler için şartlar şu şekilde sıralandı:

- Askerlik hizmetini tamamlamış,

- Hastaneden taburcu olup yaşadığı yere dönmek isteyenler,

- Birinci derece yakınının cenazesine katılacak olanlar,

- Ölüm nedeni koronavirüs olanlar hariç, en fazla 4 kişi ile cenaze nakil işlemine katılacak olanlar.

- Ceza infaz kurumu tarafından izin verilenler,

- 14 günlük karantina süresi dolmuş olanlar.

Tatil izin belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Cumhurbaşkanlığı tarafından, seyahat izin belgesinin e-devlet’ten de alınabileceği duyurulmuştu. Yapılan resmi açıklamada ‘’Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyahat edecek vatandaşlarımızın artık kaymakamlıklara gitmesine gerek kalmadı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet kapısında’’ ifadeleri kullanıldı.

Başvuru için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

-E-devlet sistemine giriş yapılarak, İçişleri Bakanlığı hizmetlerine tıklanmalıdır.

-Açılan E-başvuru penceresinde, şahıs adına gerekli bilgiler girilmelidir.

-Başvurunun doğru bir şekilde tamamlanması sonrasında başvuru değerlendirme sürecine girecektir.

-Başvurunun değerlendirilmesi sonrasında başvuru sahibine olumlu ya da olumsuz yanıt SMS ile verilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.