06 Temmuz 2019 Cumartesi 19:30
Taşeron ve kamu işçilerini ilgilendiren TİS teklifinin tam metni
Takip Et:

Kamu işçileri, 4/D’li sürekli işçiler, kadro dışı taşeron işçiler ve mevsimlik işçiler için Hak-İş tarafından Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmesi(TİS) Bakanlığa sunuldu.

Teklif; *696 KHK ile geçişli yapılan işçilerin günlük ücretleri, maaş zamları, *Mayıs ve Eylül ayları için birer defalık ve başka bir ödemeyi etkilemeyecek şekilde 1.250 TL ve toplamda 2.500 TL ek ödeme isteği, *Tüm taşeron işçilerin kamudan kadroya geçirilmesi amacıyla 696 sayılı KHK kapsamı dışında bırakılan alt işveren işçilerinin  (KİT’ler, HBYS çalışanları, Çağrı Hizmetleri Çalışanları, Personel gideri %70’in altındaki hizmet alımlarında çalışanlar, yemekhane hizmetleri ve araçlı hizmet alımlarında çalışanlar) daimi işçi kadrolarına geçirilmesi, *Tayin ve becayiş, *Özel güvenlik görevlisi işçilere kimlik ve izin, * Aile ve çocuk yardım miktarlarının devlet memurlarıyla eşitlenmesi gibi önemli hususları içeriyor.

TİS teklifinin iletilmesi amacıyla Hak-İş yetkilileri ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile görüştü

62 bin işçiye ilişkin kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolü toplantıları kapsamında Genel Başkan Mahmut Arslan, 5 Temmuz 2019 tarihinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a Hak-İş’in teklifini iletti.

Kamu işyerlerindeki sorunların dile getirdiklerini, toplu çalışma hayatını ilgilendiren ve TİS teklifinde geçen konularla ilgili Sayın Bakan’n sunumun yapıldığını söyleyen Arslan, “696 sayılı Karaname ile kadro alan kamuda çalışan yaklaşık 1 milyona yakın arkadaşımızın yaşadığı sorunları ifade ettik ve onlar için kamu toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolüne dahil edilmesini istediğimiz hususları arz ettik” ifadesinde bulundu. Ayrıca Bakan Selçuk’un teklifi ve sunumu sonuna kadar nezaketle ve saygıyla dinlediğini ve notlar aldığını da söyledi. Arslan, saygı çerçevesinde, verimli ve güzel bir toplantı geçirdiklerini iletti.

Ayrıca Genel Başkan, kamudaki 4.250 TL brüt altında ücret alan arkadaşların ücretini 4.250 TL brüte çekmek istediklerinden, yükseltme olduğu takdirde tüm işçilerin aylık çıplak brütüne 360 TL, günlük çıplak brütüne 12 TL iyileştirme yapılmasını ve bu yükseltme ve iyileştirmeler yapıldıktan sonra işçilerin aylık brütüne birinci altı ay için %15, iki, üç ve dördüncü altıncı aylarda da enflasyon artı %5 refah payı ilave edilmesini istediklerinden bahsetti.


Arslan, şunları da ekledi: “Birincisi geçici ve mevsimlik işçilerimizin başta Orman Genel Müdürlüğü’nde çalışan yangın işçileri olmak üzere, ÇAY-KUR Genel Müdürlüğü’nde çalışan arkadaşlarımızın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da vizelerinin verilip, 9 ay 29 gün çalışmalarını ÇAY-KUR’da da en az 6 aylık süreyle çalıştırılmaları konusundaki hem karanamede yer alan hem de tarafımızla imzalanmış protokol ile desteklenmiş hususun yerine getirmesini istiyoruz. Şu anada kadar Maliye Bakanlığı’ndan bir vize kararı henüz çıkmadı. Dolayısıyla burada arkadaşlarımız büyük bir beklenti içerisinde. Orman Genel Müdürlüğü’nde yangınla mücadele ediyoruz. Bu gerçekten hem ülkemiz ormanları, hem ülkemizin güvenliği hem de çalışanlarımızın geleceği için son derece önemli. ÇAY-KUR’da şu anda arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyorlar. Orada da sürelerin dikkate alınarak bir an evvel vizelerin verilmesini istiyoruz.”

“İkinci olarak 696 karaname ile kadro kapsamına alınan ve sayıları 1 milyonu bulan arkadaşlarımız ve kadro alamayan ve KİT’lerde kadro dışında kalan arkadaşlarımızın 2018 yılı ücret zamları ne yazık ki Yüksek Hakem Kurulu tarafından belirlenen %4, %4 şeklinde kalmıştır. HAK-İŞ olarak bu konuda yaptığımız birçok görüşmeye rağmen, şu ana kadar arkadaşlarımızın enflasyon farkları ödenmedi. Biz 2020 Ekimini beklemeden bu yılki kamu sözleşmelerinin içerisine bu arkadaşlarımızın da dahil edilerek kamuda yapılacak toplu iş sözleşmesi ile elde edilecek hakların ve sosyal hakların bu arkadaşlara da uygulanmasını talep ediyoruz. Gerçekten ciddi bir mağduriyet var. Binlerce arkadaşımızın bu konuda talepleri var.”

Daha sonrasında Aslan 400 bin kadar Hak-İş üyesinin enflasyon talebine yönelik dilekçe verdiklerinden ve bunların görsellerini Sayın Bakana teslim ettiğinden, yakın zamanda bu konunun uzlaşmayla noktalanmasını istediğinden bahsetti. “Umarım grev kararı, grev uygulaması yapılmadan toplu iş sözleşmelerini birlikte sonuçlandırmış oluruz” diye de ekledi.

Teklifin tam metni aşağıda fotoğraflanmıştır.Son Güncelleme: 06.07.2019 19:30
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler