29 Ekim 2020 Perşembe 12:02
Taşeron işçilere müjdeli haber geldi? Açıklanan zam oranları ne kadar?
Takip Et:

2020 TİS sözleşmesinin alınmasının ardından Çalışma Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işçi sendikası yeni ve ek ücret zamları yapacak. Asgari ücretin üzerinde belirlenecek ek maaş miktarı konusunda da biraz merak var. 4D çalışanlarının ilgilendiği tüm soruları derledik.

Yüz binlerce 4D sözleşmeli işçiyle yakından ilgili bir açıklama nihayet geldi. Yüzde hesaplamalarına ilişkin gerekli detaylı bilgiler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında düzenlenerek gönderilir. Öte yandan mahkeme kararının olumlu sonuçlanmasıyla yüzdelik ayarlamalarla ilgili bilgiler gündemde yer almaya başladı.

4D üyelerini işe aldıktan sonra, nihayet yüz binlerce işçinin maaşıyla yakından ilgili bir bildiri yayınladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan gelen bir yazı ile işçi ücretlerine tekabül eden yüzde düzenlemelerinin verileceği belirtildi. Öte yandan, önümüzdeki 4D taşeron işçilerinin maaş zammı ve yeni maaş artışlarına ilişkin yeni düzenlemeler gündemde. 2020 TİS görüşmelerinde 4D üyelerinin kadroya aktarılmasının ardından yaşanan düzenlemelerin ise iptali ve ücretlerin yeniden düzenlenmesi ihtiyacının ele alınacağı umulmaktadır. Bu aralıkta ki düzenlemelerin artması ile ücretlerin ne kadar artacağını anlamak için hesaplama formülü üzerinde çalışılmaktadır.

Hazırlanan Söz Konusu Olan Yazı;

Serbest Meslek Bakanlığın da çalışacak çalışanlar için yüzlerce parça maaşla birlikte; 2018 asgari ücret için benzer ödemelerin devam ettiği ve eksik ödenen tutarlar nedeniyle bakanlıklara dava açıldığı bilgisi var. Bu noktalarda, eksik ödenen ücretin de 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yeniden hesaplanarak üyelere ödenmesi bekleniyor. Bu noktalar da ödeme yazısının haber ekinde yer aldığı belirtildi.

Kadrolu işçi olarak çalışma hayatına devam eden vatandaşların maaşlarına paralel olarak Öz Büro İş Sendikası Genel Müdürlüğü kadrolu kadrosunda çalışmaya devam eden vatandaşların maaşlarına paralel olarak vatandaşlarla çok yakından ilgili olan ve asgari ücrete göre belli bir miktar Üyelerini işe aldıktan sonra 2018 yılı sonuna kadar ihaleyi yürütmek için gerekli şartlar ve kendilerine verilen yüzdeler maaşlarına yansır ve halen ödenmektedir. 2019 yılında belirlenen asgari ücret dikkate alınmasa da, 2018 yılında ihalelerde yer alan yüzdelerin ise halen asgari ücretin üzerinde ödendiği tespit edildi.

Yerel üyelerin maaşlarının eksik ödenmesi nedeniyle, bakanlık aleyhine telafi edici bir ücret, sübvansiyon ve ikramiye için dava açıldığı ve Ankara'daki 44. İş Mahkemesine göre 2019/651. Numaralı dosyanın 10/07/2020 tarihinde alınan kararla davanın da kabul edildiği tespit edildi.

Bu süreçlerde açılan davalar önek teşkil etmekle birlikte, ödenmesi gereken ücretlerin mahkeme tarafından, mahkeme harçları ve acente ücretlerinin ise devlet tarafından tahsil edileceği bilinmektedir. Öte yandan tartışılan durumun her an çok fazla kamu kaybına neden olacağına işaret ediliyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren üyelerin maaşlarının yeniden hesaplama veya başka yollarla tam olarak ödenmediğini, bu nedenle yasal işlem yapılacağını lütfen unutmayın.

Taşeronlar Adına Yüzdelik Dilim ile Beraber Ek Zam Düzenlemesi Yapılacağına Dair Bilgi

Yönetmelik, kanun hükmünde karaname kapsamında kamu sektörü alt yüklenicileri adına karar alınarak hayata geçirildi. Artık bu yönetmeliği geçtikten sonra yüksek maaş alan vatandaşlara asgari ücret deniyor. Maaş düzenlemeleri ararken, bazı taşeronlar da davayı düşürmek için dava açarak davayı kazandı. Bu süreçlerde personelin alt işveren adına önlem almasının ardından yüzde de düzenlenmiştir.

Düzenlemeler Meydana Gelirse Maaşların Artışı Ne Kadar Olacak?

Taşeron çalışanlar adına yapılan yüzdelik düzenlemenin ardından mahkemenin verdiği karar, tüm çalışanlar adına düzenleme taleplerinin gündemde olmasına neden oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı alt yüklenici temsilcileriyle yapılan görüşmenin ardından, düzenleme varsayımı yeniden gündeme geliyor. Bakanlık ve sendika sözleşmesi varsa, bu tüm çalışanlar için geçerli olacaktır.

Bu konudaki önemli bir şey, bu insan hayatından önce aldığımız yüksek maaş. Maaşın yüzde onundan fazlasını kazananlar adına hesaplama adımları uygulanacak. Bu hesaplamadan sonra diğer gerekli maaş artış oranları maaşa eklenecektir.

 


Son Güncelleme: 29.10.2020 12:02
Takip Et:
Anahtar Kelimeler:
ZamTaşeron Işçi
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler