Taşeron işçiler çerçeve protokolüne dahil edilmedi

Taşeron işçiler çerçeve protokolüne dahil edilmedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk-İş Konfederasyonu kamu çalışanına zam için toplu sözleşmeyi imzaladı. İmzalanan protokolde taşeron işçilerin yer almaması tepkilerin odağında oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türk İş Konfederasyonu geçtiğimiz hafta kamu çalışanına zam için toplu sözleşmeye imza attı. Toplu sözleşmeler ise taşeron işçilere kadro ve kadro alan taşeron işçilerle ilgili detayların yer almaması gerekçesiyle eleştirilerin odağında oldu. Geçtiğimiz gün Hak-İş ve hükümet arasında kamu çalışanları için imza atıldı. Yüz binleri aşkın işçinin düzenleme beklediği bu konuda herhangi bir adım atılmaması büyük bir yankı uyandırdı.

Masada uzlaşmayla sonuçlandırılmasını umut ediyoruz

Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, toplu sözleşme görüşmelerinden bir hafta önce yapmış olduğu açıklamada taşeron işçilerin çerçeve protokolüne dahil edilmesi ve artışlardan yararlanmasının istendiğini kaydetmişti.

Çalışmaları takdirle karşılıyoruz

Taşeron işçiler çerçeve protokolüne dahil edilmedi

Kamu çalışanlarına ne kadar zam yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz gün toplu sözleşme imza töreninde kamu işçilerinin maaş zamlarıyla ilgili konuşmuştu. Bakan Selçuk, 2019’da yüzde 8+4 zam yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını kaydetti. Kamu çalışanlarına Ocak ayında yüzde 6.69 enflasyon farkı zammı verildiğinin altını çizen Selçuk, 2019 yılında anlaşmaya varılan zamlarla birlikte bu oranın yüzde 19’u aştığını belirtti.